A távközlési adó emelése jelentősen rontja a Magyar Telekom Nyrt. éves tervszámait − közölte a társaság, miután az országgyűlés elfogadta az adó emeléséről szóló törvényjavaslatot. A cég frissített becslései alapján a korábban tervezett 20 milliárd forint helyett 25 milliárdot kell idén befizetni a költségvetésbe, figyelembe véve a használati szokásokat, illetve az adóemelés mértékét. Jövőre ráadásul még ennél is több, 28 milliárd forint lesz a pluszköltség, mivel ebben az évben csak augusztustól kell fizetni a megemelt tételt. Fontos ugyanakkor azt is látni, hogy az adó növekedését biztosan nem teljes egészében nyeli le a cég, ebből, bár nem tudni, mennyit, de áthárítanak a fogyasztókra is.

Kép: Napi grafikonok

Az elemzők 3-6 milliárd forintra tették az adó növekedését, így a Telekom előrejelzése benne van ebben a sávban, de annak inkább a tetejét éri el. A még rosszabb hír azonban az, hogy a cég a korábban közzétett célkitűzésénél nagyobb mértékű EBITDA-csökkenést vár. A magasabb távközlési adó, valamint a nyereségességre szintén kedvezőtlenül ható romló macedóniai piaci körülmények miatt arra számít a cég, hogy az EBITDA nagyjából 9-12 százalékkal csökken 2013-ban, szemben az év elején prognosztizált 4-7 százalékkal. A tavalyival megegyező bevételi és az ötszázalékos Capex-csökkentési célkitűzés változatlan maradt, ami azt jelzi, hogy egyelőre nem számolnak a gáztevékenység felszámolásával. Azonban ősztől újabb rezsicsökkentés jöhet, ami még okozhat kellemetlen meglepetést a részvényeseknek. A piaci reakció heves volt, az árfolyam átmenetileg kétszázalékos mínuszba fordult, amiben az is szerepet játszhatott, hogy nemzetközi szinten is rossz hírek érkeztek a Telekom szempontjából.

Elvesztette ugyanis az Európai Bizottság az Európai Bíróságon azt a pert, amelyet Franciaországgal szemben indított, mert a bizottság úgy látta, hogy a francia különadó ellentétes az uniós irányelvekkel. Ezután könnyen lehet, hogy Magyarországgal szemben sem tudja majd érvényesíteni akaratát a bizottság. Márpedig sokan messiásként várták, hogy ebben az ügyben a Magyar Telekom szempontjából kedvező döntés szülessen. (A magyar cég 2010 és 2012 között mintegy 77 milliárd forintot fizetett be különadóként a költségvetésbe.)

Ráadásul Brüsszel egy másik javaslata 2014-től megszüntetné a roamingdíjakat, ami szintén jó néhány milliárd forint kiesést jelenthet a Telekom számára. Mindez nem sok jót vetít előre az árfolyam szempontjából, amely hétről hétre újabb mélypontokat ér el, és egyelőre hulló késnek látszik, amibe nem jó belenyúlni.