Vételi ajánlatot tett a Magnolia-kötvényekre a Mol-csoporthoz tartozó Emona Investment Kft. − jelentette be a Mol a Budapesti Értéktőzsde honlapján. A vételi ajánlat szerda este hat óráig élt, és a minimális ajánlati ár 83 százalék volt, ami nagyjából megfelelt a piaci árnak. Az Emona Investment a 610 millió euró össznévértékű Magnolia-kötvényekből maximum 244 millió euró névértékre jelezte vételi szándékát. Az ajánlatban befogadott értékpapírokat holland aukció keretében árazták, vagyis mindenki a legmagasabb elfogadott árat kapja a papírjáért.

A cég bejelentése szerint a tranzakciót elsősorban az indokolja, hogy az Emona, vagyis közvetetten a Mol vonzó lehetőséget lát a jelen körülmények között az értékpapírokban. A piaci szereplők ugyanakkor csak találgatják, hogy miért döntött így a Mol és miért most. Pletser Tamás, az Erste Bank olajipari elemzője szerint ennek akár egészen egyszerű oka is lehet: a Molnak most van pénze, illetve hitelkerete, ugyanis egy viszonylag drága finanszírozási formától szabadulhat meg a társaság. Azt, hogy pontosan miért ennyit és mért nem többet vesz meg a cég, szintén csak találgatni lehet − valószínűleg ekkora összeget tartottak biztonságosnak e célra elkölteni. A társaság eredményére ugyanis nincs hatással ez a tranzakció, hiszen a mérlegben az eddigi készpénzt váltja fel a kötvény a sikeres tranzakcióval. Az ügy érdekessége, hogy a Magnolia Finance Limitednek opciója van a kötvények névértéken történő visszahívására 2016 márciusától, amit a mostani vételi ajánlat nem befolyásol. Az ügy érdekessége az is, hogy Pletser szerint sok befektető a részvénykockázatot nem akarta megfutni ezeknél a papíroknál − a kötvény ugyanis részvényre cserélhető 2016-ban −, ezért shortpozíciókkal fedezték a kötvényeket. A szerdai árfolyam-emelkedésében tehát ez is szerepet játszhatott, hiszen a hírre több mint 3 százalékkal drágult a részvény.

A Magnolia-kötvényeket 2006-ban bocsátották ki, mégpedig úgy, hogy a Mol 6 millió darab saját tulajdonban lévő részvényét egy Jersey-szigeteken bejegyzett cég, a Magnolia Ltd számára eladta. A Magnolia pedig ennek a fedezetével bocsátotta ki az átváltható kötvényeket. A tranzakció célja az volt, hogy a Mol megvehesse az akkor még állami tulajdonban lévő Mol-csomagot, és megfeleljen annak az előírásnak, hogy saját részvényeinek maximum 10 százalékát birtokolja. Az ügylet tehát rendkívül bonyolult, mindenesetre a Bloomberg adatai szerint a Molnak jelenleg mintegy 10 százalékos kamatozású hitelt jelent, ami rendkívül drága. Ugyanakkor szakértők arra is felhívták a Napi Gazdaság figyelmét, hogy a kötvényekből a Mol-menedzsment is birtokol mintegy 11 millió euró névértékben. Márpedig a viszonylag illikvid piacon ez jó kiszállást jelenthet a társaság vezetésének is. Az ügy érdekessége, hogy az egyik legnagyobb kötvénybirtokos a Mol-vezetők közül Csányi Sándor alelnök, aki nemrégiben eladta ugyan OTP-részvényeit, azonban a kötvényeket megtartotta.

A piacon meg is indult a spekuláció, hogy a következő a sorban valamelyik devizás OTP-kötvény, az Opus vagy a Perpetual lehet. Az utóbbi időben hazai befektetők mind szélesebb tömegei kezdték megismerni mind a Mol, mind az OTP euróban denominált kötvényeit, miután azok a névértéknél jóval olcsóbban voltak megvásárolhatók, és a máshol elérhetőnél érdemben magasabb eurókamatot fizetnek. Így egyre stabilabb vevőköre alakult ki ezeknek a papíroknak belföldön, miközben a külföldiek részaránya folyamatosan csökkent. A Mol visszavásárlásának hatására természetesen megélénkült mindegyik magyar vállalati devizás kötvény piaca. Az elmúlt hónapokban stabilan 80 és 83 százalék között kapható Magnoliára délelőtt nagy tételű vételek jelentek meg 88 százalékos árfolyamon, igaz, délután már kissé lejjebb ereszkedett az ár. A lelkesedést tüzelte az a piacon elterjedt hír, hogy a nagybefektetők csak 90 százalék feletti árfolyamon volnának hajlandók megválni papírjaiktól.

A Perpetual és az Opus is megugrott, utóbbiért 64 százalékos nettó árat is megadtak, szemben a hétfői 60,5 és a keddi 61-es szinttel. A Magnoliához hasonlóan az OTP-kötvények piacán is határozottan élénk forgalomról, nagyobb értékű vételi érdeklődésről lehetett hallani. A kötvények iránt mutatkozó érdeklődést persze csak részben táplálta az a várakozás, hogy a visszavásárlások kiterjedhetnek vagy folytatódhatnak. Önmagában a mostani Magnolia-aukció is alkalmas arra, hogy jelentős keresletet támasszon a megmaradt sorozatok piacán, hiszen a Magnolia-kötvények eladói vélhetően hasonló jellegű befektetést keresnek majd. Ezért a befektetők igyekeztek még az előtt papírhoz jutni, hogy a tegnapi aukció egy hét múlva esedékes elszámolása megtörténne.