A hitelintézetek és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) között már folyamatban vannak a vis maior kölcsönökkel kapcsolatos megállapodások - tudtuk meg Szabó Jánostól, a Budapest Bank agrárszakértőjétől. A bankok többsége - a korábbi évektől eltérően - most mintha nem várna annyira sokat az agráriumot érintő támogatásoktól, pályázatoktól. A Raiffeisennél úgy látják: a támogatásokkal kapcsolatban általános probléma, hogy alapvetően a termelői oldalra érkeznek, miközben a feldolgozóknál, integrátoroknál, kereskedőknél ebből nem csapódik le semmi, pedig az ágazat csak valamennyi szereplő megfelelő eredményessége mellett lehet kiszámítható része a gazdaságnak, a munkaerőpiacnak. Véleményük szerint ezért, ha az unió feltételrendszereiből nehéz is kitörni, mindenképpen szükség lenne állami szerepvállalásra.
Erdei Andrea, a K&H szenior terméktanácsadója inkább a támogatások kedvező hatásairól beszélt. Azt gondolja ugyanis, hogy a korábbi években elnyert beruházási pályázatok, valamint géptámogatásokkal kapcsolatos várakozások következtében az előző években elhalasztott fejlesztésekkel szemben az idén némi beruházási forrásigény jelentkezhet. Mint hozzátette: az állattenyésztők többsége a már nagyon alacsony állatlétszám további csökkenésének megállítására számít a magasabb támogatási összegek megítélésével, illetve újabb támogatási formák indításával.
A mezőgazdaságban részt vevők jövedelmezőségét jelentős mértékben befolyásolják az időjárási viszonyok (jég, aszály, túlzott esőzés, belvíz) - hangsúlyozták a CIB-nél. Az utóbbi években bekövetkezett vis maior helyzetek pedig a termelők nagy részét negatívan érintették. A gépvásárlásra kiírt, beruházások megvalósításához kialakított támogatások hiányában az agráriumban részt vevő termelők nagy része az új gépek vásárlását általában az új pályázati ciklus kiírására időzíti. A vevők nagy része így csak abban az esetben valósítja meg a gépberuházást, ha valóban nagyon szükséges. Az új pályázatok megjelenése, beruházási támogatások kiírása a mezőgazdaság területén az eszközfinanszírozási arányra is jelentős hatással van.