Értesülésünk szerint nemrégiben új tulajdonosokhoz került a Corvina Kiadó. A nagy múltú cég eddigi profilján nem kívánnak változtatni az új tulajdonosok: a Líra & Lant Kereskedelmi Rt. és a Libro-Trade Kereskedelmi Kft., amelyek az MRP-s szervezettől vásárolták meg a könyvkiadót. A szakmai befektetők tőkeemelést és fejlesztést egyelőre nem terveznek a tavaly mintegy 350 millió forint árbevételt és 15 milliós nyereséget elért Corvinánál.
A NAPI Gazdaság értesülése szerint magánszemélyektől két, könyvkiadással, -értékesítéssel, illetve -forgalmazással foglalkozó társaság tulajdonába került a 44,41 millió forint jegyezett tőkéjű Corvina Kiadó Kft. (Corvina). A nagy múltú, korábban főleg különféle művészeti témájú kiadványairól ismert Corvinát 50 százalékban a Líra & Lant Kereskedelmi Rt. (LLK), 50 százalékban pedig a Libro-Trade Kereskedelmi Kft. (LTK) vásárolta meg az MRP-szervezettől, amely a korábbi, privatizációra fölvett E-hitel törlesztésének vége felé járt. A felek között az idén megkezdett adásvételi tárgyalásokat a közelmúltban zárták le.
Kolosi Tamás, az LLK elnök-vezérigazgatója - a társtulajdonos céggel együtt - üzleti titokként kezeli a vételárat, amelyről lapunk kérdésére csak annyit árult el, hogy az a Corvina törzstőkéjének többszöröse, ám ennek pontosítását is elhárította. Kifejtette azonban, hogy elsősorban szakmai befektetőként gyarapították kiadói érdekeltségeik számát, hiszen a Corvina itthon és külföldön is ismert. A most megvásárolt kiadó tavaly mintegy 350 millió forint árbevételt s csaknem 15 milliós nyereséget ért el. Kolosi tájékoztatása szerint jelenleg nincs szükség sem a Corvina tőkeemelésére, sem műszaki-technikai fejlesztésére, viszont - a társtulajdonossal egyetértésben - új kiadóigazgatót keresnek. Bart István, aki a Corvina 1992-es privatizációja óta ügyvezető igazgató, ugyanis csak egy évig vállalta el a kiadó irányítását. Ezt követően Bart - a vele történt megállapodás szerint - tanácsadóként tevékenykedik majd.
A könyvkiadással és -értékesítéssel foglalkozó LLK a corvinabeli részesedésével ötre növelte kiadóérdekeltségeinek számát. (Az LLK-hoz tartozik ugyanis a Magvető, az Athenaeum, a Rózsavölgyi és Társa, valamint a B+V Szakkönyvkiadó.) A tavaly mintegy 2,5 milliárd forint konszolidált árbevételt elért - 16 saját és 22 franchise-rendszerű Líra & Lant-üzlettel és a piacvezető Fókuszonline Internetes Könyváruházzal rendelkező - LLK idén csaknem hárommilliárd forinttal számol, melynek időarányos részét teljesítette.
Mädl Pál, a Corvina üzletrészének felét megvásárló LTK ügyvezető igazgatója is arról tájékoztatott, hogy szakmai szempontok vezérelték a tulajdonszerzésben. Tájékoztatása szerint a kizárólag idegen nyelvű könyvek, folyóiratok nagykereskedelmével foglalkozó LTK régi partnere a Corvinának, amelynek szintén vannak idegen nyelven megjelenő kiadványai. Mädl meggyőződése szerint az új tulajdonosok megfelelő szakmai háttérrel rendelkeznek ahhoz, hogy a Corvina a későbbiekben tovább növelje árbevételét és nyereségét. Ehhez sem a mostani, sem a későbbi menedzsment munkájába nem szólnak bele, ahogy ez a 75 százalékban tulajdonukban lévő Kossuth Kiadónál is gyakorlat.
Az LTK - melynek öt könyvüzlete is van - tavaly mintegy 2,1 milliárd forint forgalmat bonyolított le idegen nyelvű kiadványok értékesítésével, s idén 2,7-2,8 milliárddal számol.
Bubrik Gáspár
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.