− A magyar építőipar a rendszerváltás óta az eddigi legmélyebb szintre süllyedt. Miként reagált a Holcim magyarországi leányvállalata erre a változásra?
− Az első és legfontosabb feladatunk, hogy alkalmazkodjunk a piaci körülményekhez. Ez szigorú költséggazdálkodást jelent és szervezeti egységeink optimalizálását működésünk minden területén. A Holcim magyarországi stratégiája azonban nem változott, továbbra is elkötelezettek vagyunk a magyar piac, vevőink és értékeink iránt. Ez az elkötelezettség a Holcimon belül korábban bizonyosságot nyert más, hasonló helyzetben lévő országok esetében is, többek között Dél-Amerikában vagy Ázsiában. Értékeink, köztük a fenntartható fejlődés iránti elkötelezettségünk sem változik a gazdaság kilengéseire.
− Miben nyilvánul meg a svájci minőség a Holcim itteni tevékenységében?
− A cement- és betonpiac tipikusan helyi piac. Amit mégis eltanulhatunk Svájctól, az a magas szintű szolgáltatás, amit bárki megtapasztalhat, ha egy svájci hotelben száll meg. A Holcim Hungária szintén hisz ebben a "filozófiában", ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy noha a válság miatt a létszám csökkent, megerősítjük a fogyasztóinknak műszaki támogatást nyújtó csapatunkat egy új technikai szolgáltatási központ létrehozásával.
− Melyek a jövőre vonatkozó várakozásai?
− Az építőipari kilátások nagyon rosszak, a jelenlegi helyzetben nagyon nehéz pénzügyi forráshoz jutni, és finanszírozás nélkül nincsenek beruházások. Az igazi kihívás az, hogy a növekvő nyersanyag-, de különösen az energiaköltségek miatt jelentős nyomás fog nehezedni az építőanyag-gyártó cégekre. Ez a nemzetközi trend fog begyűrűzni Magyarországra is. Mivel nincs több tartalék az iparágban, a növekvő költségek − úgy hiszem − hatással lesznek az építőanyagárakra is.
− Hogyan látja a fenntartható építészet jövőjét a negatív piaci tendenciák tükrében?
− Meggyőződésem, hogy hosszú távon mindenképpen a felelős, fenntartható építés térnyerésére lehet számítani. A zöld technológiák, a megújuló energiaforrások alkalmazása, az építőipari hulladékok újrahasznosítása nemcsak környezetvédelmi szempontból fontos, de teljes életciklust vizsgálva gazdaságos is.
A Holcim által 2003-ban létrehozott alapítvány, a Holcim Foundation for Sustainable Construction célja a fenntartható építészeti technológiák elterjedésének támogatása világszinten. A háromévente megrendezett, mintegy 2 millió dollár összdíjazású világverseny keretében keresik a fenntartható építészet elvárásainak leginkább megfelelő elképzeléseket, projekteket.
A versenysorozat magyarországi képviselőjeként a kezdetek kezdetétől elkötelezetten dolgozunk a fenntartható építészeti megoldások elterjesztésén. Számos szakmai konferenciát, kiállítást szerveztünk neves külföldi és magyar szakemberek részvételével, emellett kiemelt hangsúlyt fektetünk az építészképzést folytató egyetemekkel való együttműködésre, hiszen a jövő generációinak elkötelezése kulcsfontosságú. Magyarországon több ezer építészhez és építészhallgatóhoz jutott el a fenntartható építészet üzenete.
− Milyen eredményeket ért el a magyar építészet ezen a versenyen?
− A Janesch Péter által vezetett magyar projekt 2008-ban európai aranyérmet kapott. Szerencsére folyamatosan növekszik a részt vevő magyar szakemberek száma, világszinten Magyarország a legjobb 10 között szerepel. Legutóbb 32 magyar pályázat született, melynek helyi elismerése november 3-án lesz a svájci nagykövetséggel együttműködve. A pályázat egyébként igen "gyakorlatias", már több példaértékű terv is megvalósult, Európában az egyik legismertebb a svájci Alpokban felépült önfenntartó menedékház, de nemrégiben Sevillában adták át a "Parasol"-t, mely a történelmi városközpontot varázsolta vibráló közösségi térré, vagy igazi kuriózumnak számítanak a Chilében épülő ködbegyűjtő tornyok, melyek a helyi mezőgazdaságot élesztik újra a ködből lecsapolt öntözővíznek köszönhetően.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!