A kormányváltás után felmerült a kérdés, lehet-e önálló adópolitikát folytatni Magyarországon, majd viszonylag gyorsan kiderült, hogy nem, ez azon területek egyike, amelyet alá kell rendelni a gazdaságpolitikának − mondta Pankucsi Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a KPMG adókonferenciáján. A váltás után a költségvetési egyensúly javítása, a lakossági terhek csökkentése akár a vállalkozások terheinek növekedése árán, az erőteljes kiadási és bevételi intézkedések jelentette a célt. A lakosság terheinek csökkentése a lineáris szja-ban csúcsosodott ki, a vállalkozások hozzájárulása pedig a különadókkal és egyéb fizetnivalókkal emelkedett. A közvetett adók súlyának növelése − az áfaemelés mellett ide értendő a tranzakciós illeték is − ugyanakkor nem csak és nem elsősorban a vállalkozásokat sújtotta és sújtja. Ugyanakkor ami a közvetett adókat illeti, a politikus igazságosnak tartja ezek arányának növelését, hiszen aki többet fogyaszt, az többet is fizet.
A kormány nem tekint bűnként arra, ha egy cég profitot termel, a piacgazdaság jó, a különadók nem emiatt lettek bevezetve, hanem komoly előzetes számítások alapján a nagyobb teherviselő képességgel rendelkező szektorokat választottak ki. Kétszer húzta alá az átmeneti szót Pankucsi, mondván, a szektoradók java az idén megszűnt. Azt nem tette hozzá, hogy a megmaradt vagy újonnan kitalált adók valaha kivezetődnek-e a rendszerből.
A jövőre nézve az a kormány célja, hogy a korábbi passzív uniós tagság aktív tagság legyen. Ez nagyjából azt jelenti, hogy most már a nagy államokhoz hasonlóan erélyesebb érdekérvényesítést fog alkalmazni az ország. Vagyis első körben bevezetik a szükséges intézkedést, majd egyeztetnek Brüsszellel, hogy erről mi a vélemény. A jövőben dolgozni kell a feketegazdaság visszaszorításán, ezt ugyanakkor nem részletezte Pankucsi. Azt viszont megjegyezte, hogy az adózói morál javult. Ma már azzal hencegnek a vállalkozások − állította Pankucsi −, hogy töbször volt kinn náluk az adóhatóság, de nem talált semmit, vagy több pozitív listán is fenn vannak. Ez ráadásul a kkv-szektorra jellemző változás.
Szerző: F. Szabó Emese