Szentendre első embere, Fülöp Zsolt rendkívüli sajtótájékoztatót tartott az áradó Duna partján, és azt üzente az ország nyilvánosságának, hogy turistaként kerüljék el mostanában Szentendrét, különösen a Duna partját.
A VÁROS KORZÓJÁT UGYANIS MÁR NEMCSAK AZ AUTÓS, HANEM A GYALOGOS ÉS KERÉKPÁROS FORGALOM ELŐL IS LEZÁRTÁK, ÉS A PARTKÖZELI VÁROSRÉSZEKBEN CSAK LAKCÍMKÁRTYÁVAL LEHET KÖZLEKEDNI.
Szentendre felkészült
A polgármester elmondta, hogy Szentendrén készen vannak az árvízi védekezéssel.
Természetesen lehetnek meglepetések, de ezekre is felkészültünk
– fogalmazott, és megköszönte a védekezésben nyújtott segítséget a honvédségnek, a rendőrségnek, a katasztrófavédelemnek és a rengeteg önkéntesnek, akik nélkül – mint mondta – egészen biztosan nem állna készen a város az áradás fogadására.
A turisták most menjenek máshova
Fülöp Zsolt arra kérte a városka szerelmeseit, hogy kivételesen ne tervezzenek kirándulást Szentendrére, és a Duna-korzón ne akadályozzák az árvízi védekezést, már csak azért sem, mert a gáton haladó szentendrei kerékpárutat is lezárták a forgalom elől, vagyis
KERÉKPÁRRAL A DUNAKANYARBA ÉS SZENTENDRÉRE NE MENJENEK.
A munka dandárja majd a tetőzés után kezdődik
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság megbízott munkatársa, Gresz István mindezt azzal egészítette ki, hogy a 2013-ra megépült szentendrei mobilgát nagyszerűen betölti a szerepét, és védi a várost.
Így ezen a szakaszon különösebb teendő nincs, mindössze figyelő szolgálatra van szükség
– mondta a vízügyi szakember, ugyanakkor hozzátette, hogy kéri a város lakóit, hogy ha bármilyen gyanúra okot adó jelenséget, például vízfolyást, szivárgást tapasztalnak, jelezzék, mert több vízügyi szakember is várja a lakossági jelzéseket, és gyorsan kivizsgálják az eseteket, és ha intézkedésre van szükség, azt azonnal megteszik.
Hangsúlyozta, hogy az igazi munka azonban majd csak a tetőzés után kezdődik, hiszen
A MAXIMÁLIS VÍZSZINT VÁRHATÓAN CSAK LASSAN APAD, ÍGY A HOSSZABB TERHELÉS MIATT A GÁTAK ÁTÁZHATNAK, SZIVÁROGHATNAK.
Jelenleg mintegy 680 centiméteren áll a Duna vízszintje, és a várható csúcs péntekről szombatra virradóan áll majd be, 750 centiméter körül, majd több napig tart majd az apadás.
A tetőzés nem egy rövid pillanat
Az árvízi tetőzés mintegy 3-4 napig tart, és
AZ IGAZI KIHÍVÁST VALÓJÁBAN AZ APADÁS JELENTI,
hiszen olyankor a védműveket már több napig tartó terhelés érte, és problémák keletkezhetnek a töltések átázása miatt – mondta a vízügyi szakember, aki arról is beszélt, hogy az árvíz nyilván izgalmas dolog, de
higgyék el, mindannyian jobban járunk, ha ezt az árvizet inkább csak a televízióban, vagy a fényképeken látják.
Veszélyben a 11-es főút
Fülöp Zsolt polgármester mindezt azzal egészítette ki, hogy Szentendrén az Ady Endre út mintegy 300 méteres hosszúságban maga a védmű, ami a legalacsonyabban fekvő területet határolja, ott homokzsákokkal védik az utat.
Illetve a 11-es főút is hasonló funkciót lát el, noha
inkább útként gondolunk rá, nem pedig úgy, hogy az út egyébként a védművön van.
Ugyanakkor a 11-es főút szentendrei szakaszán is vannak védtelenebb pontok, ahol homokzsákos védekezésre van szükség, de
A 11-ES FŐÚT SZENTENDREI SZAKASZA LEÁNYFALUIG EGÉSZEN BIZTOSAN JÁRHATÓ MARAD
– közölte a polgármester
Az ivóvíz-ellátás biztosított
Fülöp Zsolt azt is elmondta, hogy folyamatosan egyeztet a Duna Menti Regionális Vízművel, és
MIND AZ IVÓVÍZ ELLÁTÁS, MIND A SZENNYVÍZELVEZETÉS MEGOLDOTT A TÉRSÉGBEN.
A DMRV rendszeresen monitorozza a kútjait, és az árvíz miatt leállításra ítélt kutak kapacitását pótolják az árvíz által nem érintett kutakból, vagyis a
VÍZSZOLGÁLTATÓ BIZTOSÍTOTTA A SZENTENDREIEKET ÉS A SZENTENDREI JÁRÁSBAN ÉLŐKET IS ARRÓL, HOGY FOLYAMATOS ÉS BIZTONSÁGOS A TÉRSÉG IVÓVÍZ-ELLÁTÁSA.