Február közepén − először még csak nem is hivatalosan − kapták meg a biztosítók a polgári törvénykönyv (ptk.) módosításának tervezét, épp ezért ma még csak az első benyomásokról lehet nyilatkozni − mondta el az IIR Biztosítási Konferenciáján Popper Klára, az Aegon Biztosító jogásza.
Az újdonságokról szólva a szakember kiemelte: fogyasztóval szembeni többletkövetelést − a főkötelezettségen felül − csak akkor érvényesíthet a jövőben a biztosító, ha az ügyfél ezt előzetesen elfogadta.
Komoly gondot jelent majd a biztosítóknak, hogy a ptk. keményen szabályozza, hogy a bizonyítási terhet nem lehet megfordítani az ügyfél hátrányára. Ugyanígy első körben komoly fenntartások fogalmazhatók meg azzal a szabályozási tervvel kapcsolatban is, amely az ügyfél számára minden olyan esetben megadná az azonnali felmondás lehetőségét, amikor a szerződéses feltételek módosulnak. Mivel például az életbiztosítás esetén számos olyan változó van, amely rendszeres szerződésifeltétel-módosulással jár, ami komoly problémát jelenthet majd − érvelt Popper Klára.
A biztosítók által örvendetesnek tartott módosítást jelentene ugyanakkor, hogy a ptk. kimondaná: azt a kitételt, amely szerint a szerződéseket nem lehet a kedvezményezett hátrányára módosítani, a jövőben csak a fogyasztókra kell automatikusan alkalmazni. Eddig minden szerződés esetében fennállt ez a védelem, ami annak fényében volt furcsa, hogy így a komoly vállalati partner multik is olyan védelmet élveztek, mint egy egyszerű polgár.
Komolyabb gondot jelent majd az érdekmúlás újszerű szabályozása. Az Aegon szakjogásza szerint a tervezetben szereplő elképzelések összhangban vannak a PSZÁF békeltető testületének egy korábbi döntésével. Ebben a testület azt mondta ki, hogy ha a férj köt egy életbiztosítást a feleség részére, a válás esetén a férj szerződéskötési érdeke megszűnik, így a szerződés semmis. Ez Popper Klára szerint rendkívül aggályos lehet a biztosítási piacra.
Az ajánlati kötöttség kimondása is szigorodna − az ügyfélnek az ajánlattétel után nem lesz módja új és új ajánlatot tenni más és más biztosítónak, abban az esetben, ha ráébredt, hogy az első szerződésnél jobbat is köthetett volna. Az ajánlat elfogadása is csak akkor tekinthető a 15 napos határidőn túl elfogadottnak, ha az ajánlatot a biztosító által rendszeresített ajánlati lapon és a biztosító érvényes díjszabását figyelembe véve tette meg az ügyfél.
Ugyancsak az ügyfél számára jelent korlátozást az, hogy a 15 napos ajánlati elbírálási határidő kitolódhat 60 napra a biztosító által az elbíráláshoz szükséges egészségügyi eljárás elvégzéséhez. Ugyanakkor a biztosítókat is szigorúbban fogja majd a törvény a másik oldalon: a jövőben nem lesz módjuk elutasítani az ajánlatot, ha az ajánlati időszakban káresemény történt (például ellopták a casco-ajánlatban szereplő autót). Persze van kiskapu: a feltételek alól mentesül a biztosító, ha előzetesen kiköti, hogy az ajánlat elfogadásához egyedi elbírálás szükséges. Új elem, hogy a biztosító és az ügyfél a jövőben későbbi időpontot is kiköthet a biztosítás kockázatviselésének kezdetére.