Fonyódon készített csütörtöki videójában több ezer kárókatonát örökített meg a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. vezetője.
Szári Zsolt a Facebookon tömören azt írta posztjában: „Új év, régi probléma”, egyben megjegyezte, minden egyéb kérdés csak felesleges szócséplés.
A vezérigazgató kijelentette, a madarak idén késve érkeztek, ez volt az első észlelés.
Fonyódnál egyetlen reggel alatt 6-7 ezer kárókatona is megfigyelhető, ami a Balaton térségében általában 5-10 ezer egyedet jelent. A Baltikumból érkeznek, hogy a jégmentes tavon táplálkozzanak. Egyetlen madár napi 60-80 dekagramm halat fogyaszt, így több ezer példány jelenléte napi több tonna hal elvesztését okozhatja
– részletezte a sonline.hu-nak a problémakört.
Kilövési kvóta szűkíti az eszköztárat
A cégvezető arról is beszélt, komoly akadályokba ütközik a velük szembeni védekezés. A Balatonon rendkívül korlátozott a kilövés lehetősége, amelyet szigorú kvóták szabályoznak. A Balatoni Halgazdálkodási Zrt. ezer hektáros halastavain 2000 madár kilövésére van engedély. Nem lenne enélkül a tóba telepíthető hal.
Mindent kizabálnának, ha nem védekeznénk
– fogalmazott a társaság vezetője.
Lőfegyveres gyérítéssel próbálkoznak
Szári Zsolt arra is kitért, hogy a madarak gyorsan és kiszámíthatatlanul mozognak, ez pedig ellehetetleníti a védekezést a Balaton 60 ezer hektárján. Hozzáfűzte:
Pénteken például Fonyódra érkezik a halőri szolgálat három fegyveres munkatársa, hogy a sörétes puskákkal megkezdjék a gyérítést. De 10-20 madárnál többet nem lehet elejteni. A madarak azonnal továbbállnak.
A Balatoni Halgazdálkodási Zrt. első embere szerint a legjobb az lenne, ha a Balaton télen befagyna, így jelentősen csökkenne a madarak jelenléte. Teljes jegesedés azonban 2017 óta nem történt, s emiatt a szakemberek csak tűzoltásnak számító eszközökkel tudják kontrollálni az áldatlan állapotokat.