Az átlagember megtakarításai valójában fizikailag nincsenek a bankban, hiszen azt a pénzeszközt maga az intézmény használja, és kölcsönadja másoknak, és ezzel szerez bevételt magának.
Mindazonáltal a bankokban egy bizonyos mennyiségű készpénzt tartalékolniuk kell, ezt hívják tőkekövetelménynek, és ennek nagysága a törvényeknek megfelelően változik. Amerikában a nagy bankoknál ez csupán a náluk elhelyezett értékek 10 százalékát teszi ki. A többi 90 százalék hitelben van, és valaki épp abból vesz házat, autót – foglalta össze a Dívány.
Mi történik, ha az ügyfelek elveszítik a bizalmukat?
A gond akkor kezdődik, amikor az emberek sokasága elveszíti a bizalmát egy bankban, és mindenki azonnal ki akarja venni a pénzét.
Ha ez a folyamat nagy mértékű, akkor a bank akár átmenetileg össze is omolhat, és képtelenné válhat arra, hogy az ügyfeleinek kifizesse pontosan azt (plusz a kamatok), amit ők betettek a bankszámláikra.
Összességében tehát a modern bankok a bizalmon és a hiten alapszanak - írja az újság.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!