Ukrán IP-címekről orosz e-mail szolgáltatón keresztül érkeztek magyar iskolákhoz a múlt héten a bombafenyegetést tartalmazó levelek a rendőrség közlése szerint.
Nagy bátorság lenne ugyanakkor most azt kijelenteni, hogy Ukrajnából, vagy Oroszországból küldték azokat, hiszen ezekre az e-mail szerverekre vagy szolgáltatásokra regisztrálni a világ bármely részéről lehet
Kapcsolódó
- hangsúlyozta Magyarország nemzeti kiberkoordinátora, az Óbudai Egyetem professzora az M1 műsorában.
Rajnai Zoltán annak kapcsán, hogy hétfőn több száz szlovéniai iskolát, óvodát is megfenyegettek robbanóanyag elhelyezésével, közölte, hogy a módszer hasonló a magyarországihoz: az üzeneteket „eldobható" e-mail címekről küldték az intézményeknek.
Technikailag visszavezethető egy bizonyos határig, akár az IP-címek útján, hogy mégis honnan jöhetett az üzenet - mutatott rá, megjegyezve, Magyarországon ez sikerült is a magyar nyomozóknak.
A magyar iskolákhoz ukrán IP-címekről orosz e-mail szolgáltatón keresztül érkeztek a fenyegető levelek.
Az „eldobható" e-mail cím hasonlít az „eldobható", feltölthető mobiltelefon-kártyához: olyan e-mail címet hoznak létre, amelyhez nem kér azonosítást a szerver, illetve a szolgáltató
- jelezte. Hozzátette, amennyiben egy ilyen e-mail szerverre regisztrálnak egy szolgáltatón keresztül, és „eldobható" e-mail címet generálnak, jobb esetben visszakövethető, hogy ki regisztrálta az e-mail fiókot. De ha úgynevezett VPN-hálózatot, azaz alapvetően személyes, vagy éppen banki adatok védelmére szolgáló virtuális magánhálózatot hoz létre, és onnan tölti fel, regisztrálja az e-mail címet, akkor már sokkal nehezebb a visszakövetés.
A kiberkoordinátor szavai szerint viszonylag profi lehet az, aki ilyet használ. Nagy bátorság lenne saját otthoni számítógépéről beregisztrálni egy ilyen „eldobható" e-mail címre, hiszen az visszakövethető, mert a regisztrációt a szolgáltatón keresztül végzi el.
Rajnai Zoltán a nyomozás eredményessége érdekében felhívta a figyelmet az együttműködés fontosságára a külföldi szolgálatokkal és a szolgáltatókkal, úgy látja, ez már létrejött a csehországi, bulgáriai eseményekkel összefüggésben.
A szakember arra a kérdésre, hogy hol hibázhat az elkövető, mi segítheti a kibernyomozók munkáját, azt válaszolta:
az, ha az elkövető túl magabiztos, nem VPN-hálózatról regisztrál, vagy olyan helyről, például internetkávézóból küldi el ezeket a leveleket, ahol biztonsági kamerák vannak, vagy ha az IP-címek visszakövethetők, azonosíthatók, mert akkor az elkövető is azonosítható lesz.
A múlt héten egy 15 éves diák magyarországi IP-címről küldött fenyegető üzenetet, amelyet a kollégák már egy nap alatt vissza tudtak fejteni - közölte Rajnai Zoltán.
Az utóbbi hetekben több országban kellett bombafenyegetések miatt kiüríteni az iskolákat, legutóbb hétfőn Szlovéniában. Korábban Szlovákiában, Bulgáriában, Csehországban, Ausztriában, Horvátországban, valamint múlt csütörtökön hazánkban is el kellett rendelni bombariadót az oktatási intézményekben.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Észbe kapott Oroszország, Putyin Hszi Csin-pinggel tárgyalna

Katonai együttműködést kötött Szerbia és Magyarország

Gödöllőn elszakadt a cérna, a szakrendelőt átadják az államnak

Mindenki megőrül a ChatGPT új funkciójáért, ami mostantól ingyenes

Búcsút inthetünk a papírnyugtáknak, bekopogtatnak az e-pénztárgépek

Használt termékeket dob piacra a MediaMarkt

Meglepő helyről kaptak 30 tonnányi napi segítséget a magyar kórházak és vállalatok

Váratlanul távozik pozíciójából Magyar Péter utódja

Nem áprilisi tréfa, amit holnaptól látni fog a kutaknál
