Ma már történelemnek számít az a kor, amikor a főváros kétmilliós városnak számított. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint ez már 2010-ben sem így volt, akkor alig 1,7 millióan laktak Budapesten. Ezt a szintet sikerült tartani egészen koronavírus világjárványig, amelynek hatására meredek csökkenésnek indul a lakosság száma.
A COVID-időszak alatt úgy tűnt, hogy a fővárosra sötét jövő vár, ugyanis a 90-es évek óta először tartósan és látványosan elkezdett esni a helyiek száma.
Kapcsolódó
A „veszteség” elég tetemes volt: három év leforgása alatt közel 80 ezer, így 2023-ban már csak 1.671.004 ember lakott Budapesten.
Azonban a KSH végleges idei adatain látszik, hogy 2024-ben megtört a negatív tendencia. A tavalyi évhez képest egy kisvárosnyival emelkedett a budapestiek száma, 15 ezer beköltözővel 1.686.222-ra duzzadt
– írja a Növekedés.
Az adatok alapján úgy tűnik, hogy a fordulat a külföldieknek tulajdonítható, számuk az egy évvel korábbi 97.470-ről 113.964-ra növekedett, vagyis 16.494-el többen költöztek a fővárosba 2023-hoz képest.
Az elmúlt évek adatai azt mutatják, hogy
- a belföldi vándorlók körében inkább Budapest szomszédsága számít népszerűnek: a fővárosba kevésbé szívesen költöznek a magyarok,
- miközben a hazánkban élő külföldiek köre látványosan bővül.
Utóbbiak több mint a fele Európából jött hozzánk.
A fővárosban a beköltözők körében különösen népszerűnek számít a XI., a XIII. és a XIV. kerület.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!