Folyamatosan érkeztek a meghívottak csütörtökön délelőtt a Puskás Arénába, az Európai Politikai Közösség budapesti találkozójára. A szervezet ötödik csúcstalálkozóját a stadion lelátójára felépített ülésteremben tartják.

A csúcstalálkozóra 47 állam- és kormányfő és jelentős nemzetközi szervezetek vezetői kaptak meghívást. Az érkezőket Orbán Viktor fogadja.

„Érkeznek a vendégek a Puskásba. Egész Európa a pályán!” – írta Facebook-oldalán a miniszterelnök.

Az állam- és kormányfők mellett részt vesz a találkozón

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján a Puskás Arénában 2024. november 7-én
Kép: Reuters / Szabó Bernadett
Charles Michel az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján a Puskás Arénában 2024. november 7-én
Kép: Reuters / Szabó Bernadett

A német kormányválság miatt Olaf Scholz kancellár végül nem vesz részt a találkozón.

Európa nagyon nehéz helyzetben van

Orbán Viktor a csúcstalálkozót megnyitó beszédében úgy fogalmazott, hogy Európa békéjét, stabilitását és jólétét veszély fenyegeti.

A miniszterelnök szerint a helyzet, amelyben Európa van, nehéz, bonyolult és veszélyes.

Harmadik éve dúl Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja, a terrorcselekmények után lángba borult Közel-Keleten az eszkaláció veszélye fenyeget. Észak-Afrikában konfliktusok destabilizálják a régiót, az illegális migráció szűnni nem akaró kihívás Európának és ismét csúcsot megközelítő méretet öltött.

A kormányfő elmondta, a globális gazdaság a hidegháború után újra a blokkosodás és a töredezettség ijesztő perspektívájával szembesül és ez megkérdőjelezi az európai modell alapjait. Meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában.

Hogyan lehet újra béke Európában? Hogyan vállalhat Európa a jövőben nagyobb felelősséget saját biztonságáért és békéjéért? Hogyan tud Európa sikeresebben fellépni az érdekeiért? Hogyan maradhat Európa érdemi szereplője a saját sorsát eldöntő tárgyalásoknak és folyamatoknak?

– tette fel a kérdéseit Orbán Viktor.

Orbán Viktor az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján a Puskás Arénában 2024. november 7-én
Kép: Reuters / Szabó Bernadett

Hozzátette: különös aktualitást ad ezeknek a kérdéseknek a most történt amerikai elnökválasztás. Transzatlanti kapcsolataink jövője megkerülhetetlen eleme az európai biztonsági architektúrának.

A válaszok, amelyeket most fogunk adni, évtizedekre meghatározhatják Európa jövőjét – rögzítette.

„Abban hiszünk, hogy együtt erősebbek lehetünk, mint külön-külön” – fogalmazott.

A találkozón meg kell vizsgálniuk, hogy hasonlóan látják-e az előttük álló kihívásokat, hogy hasonló irányokba keresik-e a válaszokat és hogy tudnak-e olyan területeket azonosítani, ahol képesek és készek közös fellépésre.

Jobb gyakorlati együttműködésre van szükség a származási és tranzitországokkal, hogy felszámolhassuk az illegális migrációt és az embercsempész-hálózatokat

– mondta Orbán Viktor, majd közölte, hogy a plenáris ülés után munkacsoportokban vitatják meg a migrációval, a gazdasági biztonsággal és a konnektivitással kapcsolatos kihívásokat.

Az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója a budapesti Puskás Arénában 2024. november 7-én
Kép: Reuters / Mónus Márton

„El kell döntenünk, készek vagyunk-e a menekültkérelmek elbírálására és visszatérések végrehajtására szolgáló központok létrehozására biztonságos harmadik országban” – mondta a miniszterelnök, aki ezen a területen érzékel új lendületet Európában.

A kormányfő kijelentette, hogy Európa jóléte a nyitott és integrált világgazdaságnak, a konnektivitásnak köszönhető. A Covid járvány és a geopolitikai feszültségek ugyanakkor azt is bebizonyították, hogy a nyitott gazdaság kockázatot is jelent, és kiszolgáltatottá tehet bennünket.

„Meg fogjuk vitatni, hogyan tudjuk megőrizni a konnektivitás előnyeit úgy, hogy közben erősítjük stratégiai autonómiánkat, csökkentjük a függőségeinket és megvédjük nemzetbiztonsági érdekeinket” – fogalmazott.

Orbán Viktor szerint olyan vezetők ülnek most az asztal körül, akiket a földrajzi közelség mellett a közös érdekek és az Európáért érzett közös felelősség is egybefon.

Az ország történelmének legnagyobb diplomáciai eseménye zajlik Budapesten

A kormányfő korábban arról beszélt, hogy ez lesz Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseménye, melyre nemcsak az uniós vezetők, például a németek, franciák, hollandok érkeznek, hanem itt lesznek az unión kívüliek, azaz az angolok, a törökök, a kaukázusiak meg az észak- és nyugat-balkániak is.

A csúcstalálkozón a hivatalos közlés szerint

megbeszélést folytatnak majd az Európa előtt álló biztonsági kihívásokról, többek között Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújáról és a Közel-Keleten zajló eszkalációról, az irreguláris migrációról, valamint a gazdasági biztonsággal kapcsolatos kérdésekről, továbbá az energia, a közlekedés, az informatika és a globális kereskedelem tekintetében megvitatják a konnektivitás témakörét is.

Pénteken pedig az uniós országok 27 vezetője tanácskozik a magyar fővárosban.

A delegációk érkezését itt lehetett követni:

Az unió most árgus szemekkel figyeli Orbán Viktort

Komolyan felbátoríthatja Orbán Viktor magyar miniszterelnököt és konzervatív terveit, ha Donald Trump nyeri meg az amerikai elnökválasztást - vélik uniós diplomaták. Többen attól tartanak, hogy ez áthatja majd a budapesti diplomáciai nagyhetet is.