A vörös mocsárrák nemcsak a vízi növény- és állatvilágot teszi a földel egyenlővé, egészen az aljzat kavicsáig, de gyengíti a töltéseket és felszabadítja a talajba lerakódott mérgeket is – írja az Infostart.hu.

A vörös mocsárrák a magyar vizek egyik legnagyobb ökológiai fenyegetése. Korábban már a Balatonban, annak vízrendszerében, illetve a Sédben kimutatták az állat jelenlétét. 

Itt azonban még nem áll meg a felsorolás, hiszen legutóbb a Sugovicán, vagyis Baja környékén is feltűnt az invazív faj. 

Koch Zoltán, a Bajai Sporthorgász Egyesület elnöke szerint a Sugovicán már láttak néhány példányt, de ezek összetéveszthetők a kecskerákkal, amely szintén invazív faj. A főhorgász arról is beszélt, hogy a vörös mocsárrák mindenféleképpen hátrányosan hat az őshonos állatok életterére. 

Talajformáló tevékenysége miatt rengeteg állatfaj élettere csökken, és rontja a fennmaradási esélyeiket

 – magyarázta Koch Zoltán.

A 10-15 centiméteres vörös mocsárrák ehető, azonban kicsit sem ártalmatlan. A Pecaverzum szerint a kutatók beszámolója alapján már nemcsak a termálvízzel terhelt élőhelyeken, hanem a dunai befolyásokban is számítani lehet a további terjedésre.

A vörös mocsárrák elleni küzdelem része lehet a halászat bizonyos formáinak visszaállítása, az invazív fajok irtása, és a természetes vizeink folyamatos megfigyelése. A szakemberek együttműködése és a közösségek tudatossága kulcsfontosságú abban, hogy meg lehessen óvni a hazai ökoszisztémát egy ehhez hasonló „ökológiai bombától.”

Itt a videó a Bükkben bóklászó barna medvéről!

A WWF Magyarország és az Egererdő Erdészeti Zrt. közösen üzemeltetett vadkamerájának köszönhetően egy novemberi felvételt tettek közzé egy, az erdőben kószáló barna medvéről.
Bővebben>>>