Az egészségügyi miniszter szerint a hőség nem egyszerű kellemetlenség, hanem komoly egészségügyi kockázat. Különösen veszélyeztetettek
- az idősek,
- a várandósok,
- a kisgyermekek,
- a krónikus betegek,
- a szív- és érrendszeri betegségben érintettek, valamint azok,
- akik rosszul viselik a nagy meleget.
Számukra azt javaslom, hogy a hőség idején lehetőség szerint ne vegyenek részt személyesen szabadtéri tömegrendezvényen
– figyelmeztet.
Aki mégis elindul, készüljön fel tudatosan: vigyen magával elegendő vizet, kerülje az alkoholfogyasztást, viseljen sapkát vagy kalapot, világos, szellős ruhát, használjon fényvédőt, és amikor csak lehet, keressen árnyékot vagy hűvösebb helyet.
Ha pedig szédülést, gyengeséget, fejfájást, hányingert, zavartságot, mellkasi panaszt, légszomjat vagy ájulásközeli érzést tapasztal, azonnal álljon meg, húzódjon árnyékba, igyon vizet, és kérjen segítséget – szól az intelem, melyben arra kér mindenkit, hogy figyeljenek egymásra.
Ha valakin rosszullét jeleit látjuk, ne menjünk tovább mellette!
Szóljunk a rendezvény biztosításában részt vevőknek, az egészségügyi szolgálatnak, vagy szükség esetén hívjuk a 112-t
– kéri Hegedűs Zsolt, megjegyezve, hogy a közösségi események fontosak, de az egészség és az élet védelme az első.
Aki az extrém hőség miatt esetleg otthon marad, nem gyenge döntést hoz, hanem felelőset. A legfontosabb, hogy mindenki épségben térjen haza – tette hozzá.
Megírtuk: Lyonban a rekkenő hőségre tekintettel elhalasztották a Pride-felvonulást. Budapesten viszont nem marad el a rendezvény, a szervezők ugyanakkor figyelmeztették a résztvevőket.
