Miután idén október végén végre egyezség körvonalazódott a magyar-lengyel vámvitában, decemberben Lengyelország vámpótlékot vezetett be a búzára és a sűrített paradicsomra. A pótlékot január 1-jétől megszüntetik, a búza, paradicsompüré, sertés- és baromfihús kedvezményes szállításainak korlátozásával kapcsolatban még fennálló vita rendezésére irányuló lengyel javaslatokat pedig január 15-ig juttatják el Budapestnek, amely ezektől függően dönt az esetleges további lépésekről a vámügyben.
Idén október végén úgy tűnt, hogy Lengyelország és Magyarország megegyezett az agrártermékek forgalma körüli vitában, sőt a lengyelek a korábbi magyar válaszlépések visszavonásáért cserébe még 200 ezer tonna magyar búza bevitelét is lehetővé tették a kedvezményes 15 százalékos CEFTA-vámmal. Ez azért volt jelentős eredmény, mert különben a magyar búzára szeptemberben hozott 64 százalékos vámtételt nem vonták vissza. December 10. és 31. között azonban a lengyelek vámpótlékot vezettek be a búzára és a feldolgozott paradicsomra meghatározott küszöbárak alatti importárak esetében, ami lényegében lehetetlenné tette ezeknek a magyar áruknak a bevitelét.
Major István, a KüM külgazdasági kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára a napokban megbeszélést folytatott Budapesten lengyel partnerével a kérdésről. A lengyel fél jelezte, hogy január 1-jétől megszünteti a december 10-én a búzára és a feldolgozott paradicsomra bevezetett vámpótlékot. A búza, sűrített paradicsom, sertés- és baromfihús kedvezményes szállításainak korlátozásával kapcsolatban még fennálló vita rendezésére irányuló javaslatait pedig 2002. január 15-ig juttatja el Budapestnek. A KüM szóvivője szerint Magyarország a lengyel válasz függvényében hoz döntést esetleges további lépéseiről.
A búza, a sűrített paradicsom, a sertés- és a baromfihús esetében Lengyelország a korábbi nyilatkozatai szerint mindenesetre fenn kívánja tartani a kedvezményes CEFTA-vámmal szállítható idei mennyiségeket. Ez az év első felében bizonyára nem okozna fennakadást a kiszállításokban, Magyarország azonban ragaszkodik a CEFTA szabályaihoz, amelyek szerint a kedvezmények mennyiségi korlátozás nélkül járnának - mondta lapunknak Győr Mihály, a KüM főosztályvezetője. Hangsúlyozta, hogy a négy termékre vonatkozó „plafonmennyiségek” nem azonosak a kvótákkal, a kvótán felül ugyanis nem szállítható kedvezményesen áru, a plafonmennyiségen túl azonban ez lehetséges, illetve adott esetben a további lengyel döntéstől függ. Jelezte ugyanakkor, hogy Magyarország indokolatlannak tartja a meghatározott mennyiségeket.
László Levente
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.