Zárt ajtók mögött zajlott a szavazás, amelyen 19 támogatás, és mindössze egy tartózkodás, illetve egy ellenszavazat érkezett az Európai Uniós Bíróságán folyó, Magyarország elleni perben – írja a Népszava.
Bár a politikai döntés már korábban megszületett, most az illetékes bizottság is rábólintott az ügyre.
A szuverenitásvédelmi törvény miatti per az úgynevezett kötelezettségszegési eljárás végső lépése, mivel a Bizottság már néhány hónappal a magyar törvény 2023. év végi megszületése után jelezte a szabályozás miatt aggályait. Érdemi válasz azonban nem érkezett a Bizottság kérdéseire, így bíróságra vitték az ügyet.
A magyar érvelés szerint a fölállított Szuverenitásvédelmi Hivatal a külföldi befolyásolás ellen védené hazánkat. Ennek ellenére a hivatal működése során eddig csak civilek és újságírók elleni támadásokat indított a magyar szuverenitás védelmének nevében a Lánczi Tamás vezette hivatal.
A Bizottság és az Európai Parlament érvelései szerint ellentétes az uniós joggal, hogy a Hivatal tevékenységei nagyrészt ki vannak zárva a bírósági felülvizsgálat alól, illetve a törvény szembe állítja a magyar és nem magyar tevékenységeket, érdekeket. Továbbá ezek ellentétesek a hátrányos megkülönböztetés európai tiltásával, amelyet az Európai Parlament meg akar erősíteni.
Azonban ahhoz, hogy az Európai Parlament jogilag peres fél legyen a Bizottság oldalán, az Európai Parlament elnökének kell megbíznia az EP jogászát.
Természetesen a perhez tagállamok is csatlakozhatnak, amennyiben szeretnék kifejezni, egyetértenek a Bizottsággal az ügyben. Ezt eddig Csehország és Dánia megtette, de várhatóan még mások is csatlakoznak a február 27-i határidő előtt.
Az ügyről a finn és a holland parlament még a héten szavazni fog, de a civil szervezetek koalíciója a francia kormánynak is küldött már levelet a támogatásuk érdekében.
Ismét terítékre került Magyarország, kémvádakról tárgyalt az EP
Az Európai Parlament keddi ülésén a magyar titkosszolgálatok állítólagos kémkedése mellett a közösségi média szabályozása is napirendre került. Míg egyes képviselők a digitális tartalmak hatékony ellenőrzését szorgalmazták, mások a politikai cenzúra veszélyeire hívták fel a figyelmet.Bővebben>>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Népharag zúdul a láncokra Európában, a vásárlók elmossák az élelmiszerinflációt

Megvan a bukás oka: túl rondák a német autók?

Meglépte Musk: eladta az X-et, nem meglepő a vevő

Százezrek tüntettek az utcákon, Erdogan legfőbb riválisa a börtönből üzent
Brutális ukrán támadás, halálos sebet kaphatott az orosz gázellátás

A budapesti agglomerációt nem rohanták le a befektetők

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást
