Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter a közösségi oldalánjelentette be a dokumentumok nyilvánosságra hozatalának kérvényezését.
A tárcavezető erről azt követően számolt be, hogy Budapesten egyeztetett Gong Tao, a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövetével.
Vitézy szerint a titkosítás feloldásához a kínai fél hozzájárulására is szükség van, mivel a beruházás kétoldalú államközi megállapodás alapján valósul meg.
A Budapest–Belgrád vasútvonalhoz kapcsolódó dokumentumokat és a kínai hitelszerződést még 2020-ban minősítette titkosnak tíz évre az Országgyűlés az akkori kormány kezdeményezésére.
A beruházás a befejezéséhez közeledik: a tehervonatok már közlekednek a vonalon, a személyszállítás elindításához szükséges vonatbefolyásoló rendszer tesztelése azonban még tart. A miniszter közölte, a kínai féllel egyetértettek abban, hogy a személyforgalom a hazai és uniós biztonsági előírások teljesítése, valamint a rendszer sikeres tesztelése után a lehető leghamarabb elindulhasson.
