A hagyományos oktatási modellek manapság nincsenek felkészülve a gyakori változásokra, a tanterv-kidolgozás és az akkreditáció hosszadalmas és bonyolult folyamata ezt nem teszi lehetővé. Erre a helyzetre az egyik legkézenfekvőbb megoldást a mikrotanúsítványok jelenthetik. Ezek olyan
RÖVID KÉPZÉSEK, AHOL A RÉSZTVEVŐK PONTOSAN AZOKAT AZ ISMERETEKET, KÉSZSÉGEKET ÉS KOMPETENCIÁKAT FEJLESZTIK, AMELYEKRE SZEMÉLYES ÉS SZAKMAI FEJLŐDÉSÜKHÖZ SZÜKSÉGÜK VAN.
Az egyre több egyetem által bevezetett új képzési forma vonzereje abban rejlik, hogy a gyorsan változó környezethez igazodó kompetenciákat rövid idő alatt adja át, most ráadásul
A CÉGEK VISSZA NEM TÉRÍTENDŐ TÁMOGATÁSRA IS PÁLYÁZHATNAK JÚNIUS VÉGÉIG.
A hagyományos kurzusok egyes részeit kiváltó, diplomakiegészítésként szolgáló mikrotanúsítványt nyújtó egyetemi képzések akár a teljes képzési költséget meghaladó módon finanszírozhatóak a GINOP támogatási forma segítségével. Minden olyan vállalat számára ajánlott a támogatás megpályázása, akik gondoskodni szeretnének, arról, hogy munkavállalóik digitális kompetenciáik fejlesztésével ne maradjanak le a gyorsan változó digitális világ elvárásaitól.
Mivel a képzés idején nincsenek felesleges modulok, tantárgyi elemek, a tananyag kizárólag a kiválasztott témáról szól, így a mikrotanúsítványok idő- és költségmegtakarítást biztosíthatnak a diákok és a munkáltatók számára.
Több mint a fele visszaigényelhető
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) Plusz 3.2.1. nevet viselő támogatás forrását az Európai Szociális Alap+ és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja, amely segítségével a vállalatok, vállalkozások összességében 15 milliárd forint értékű képzési támogatásra pályázhatnak június 30-ig. Nagy előnye a programnak, hogy a cég nagyságától és a képzéseken résztvevő munkavállalók számától függően nem csupán 50-100 százalékban finanszírozható a képzési költség, hanem ezen felül a képzés miatt kieső munkaórákra bértámogatás is igényelhető.
Tekintve, hogy a mikrotanúsítványok egyetemi kreditigazolást adnak, kreditenként 30 munkaóra bértámogatás számolható el, ezért a pályázati támogatás akár a teljes képzési költséget is meghaladhatja.
Megéri elvégezni, mert
- célirányos, korszerű ismereteket tartalmazó rövid időtartamú kurzusok,
- az elvégzésükről akkreditált egyetemek állítanak ki tanúsítványt,
- a képzés időtartamára hallgatói jogviszonyt kap a résztvevő,
- kreditértékű képzés, tehát esetleges további felsőfokú tanulmányokba hazánkban és az Európai Unióban is beszámítható,
- elvégzésük nincs korábbi felsőfokú tanulmányokhoz kötve, ellentétben például a szakirányú továbbképzésekkel,
- általában rugalmas, az egyetemi vagy munkahelyi elfoglaltságához igazodó képzési forma,
- a mikrotanúsítványok idő- és költségmegtakarítást biztosíthatnak a diákok és a munkáltatók számára a célzott tematikájuknak köszönhetően.
A képzés részleteiről Dietz Ferenc, a Gábor Dénes Egyetem elnöke nyilatkozott az Economxnak.
Akkreditált Excel, Java Spring és Python gyorstalpalók otthonról
Az oktatási szakembertől megtudtuk, hogy a mikrotanúsítványok a Széchenyi István Egyetemen és a Gábor Dénes Egyetemen (GDE) is elérhetőek, ahol jelenleg már közel húsz információs és kommunikációs technológiákra (IKT) szakosodó programból lehet választani, amik köre folyamatosan bővül. Vannak irodai informatikai képzések (Excel, üzleti intelligencia, adatvizualizáció, adatbiztonság, Power Platform), de IT fejlesztői, üzemeltetői, módszertani képzések is megtalálhatóak (Python, mesterséges intelligencia, Java Spring, Cisco hálózatüzemeltetés, Angular, Product Design). A Gábor Dénes Egyetem mikrotanúsítványai egységesen 279 ezer forintba kerülnek, mivel mindegyik 3 kredit értékű képzés. Az Oktatási Hivatal és a Magyar Akkreditációs Bizottság rendszeresen felülvizsgálja a felsőoktatási intézmények működését minőségbiztosítási szempontból is, ez a garanciája a kiváló színvonalnak.
Mivel a GDE képzései teljesen online képzések, nincsenek helyhez és időhöz kötött tantermi órák, így a képzést rugalmasan végezhetik el a résztvevők, munkahelyi vagy más kötelezettségeikhez igazítva.
A kurzusokat mintegy 90-100 óra alatt lehet elvégezni a videó anyagok feldolgozásával és a gyakorló tesztek megírásával együtt.
Költség- és időhatékony megoldás
Az egyetem elnöke a program hatékonyságára is felhívta a figyelmet. A mikrotanúsítványt nyújtó képzéseken kizárólag az adott témához kapcsolódó ismereteket kapja a résztvevő, vagyis csak azt tanulja, ami érdekli. Egy általánosabb, átfogóbb képzéshez képest, mint amilyen például egy alapszak, mesterszak vagy szakirányú továbbképzés,
gyakran előfordul, hogy egy olyan hallgató, aki azon a területen dolgozik, felesleges ismétlésnek érez egy-egy tantárgyat, vagy úgy látja, hogy az ott megszerzett ismeretekre nincs szüksége, mégis le kell vizsgázni belőle.
Továbbá, míg a szakirányú továbbképzésekre csak alap- vagy mesterszakos diplomával lehet jelentkezni (posztgraduális képzésekként), addig a mikrotanúsítványok esetében nincs ilyen jogszabályi előírás.
Segíti a pályaválasztást
Pályaorientáció szempontjából nagy előny, hogy aki pályát választana vagy módosítana, bepillantást nyer az adott területbe anélkül, hogy beiratkozna egy 6-7 féléves egyetemi alapszakos képzésre.
– fogalmazott a GDE elnöke.
A mikrotanúsítványok másik csoportja viszont már meglévő szakmai ismeretek elmélyítését szolgálja, ezzel segítve a szakmai előmenetelt, a karrierépítést. Ilyenek például a speciális informatikai vizsgákra felkészítő kurzusok (IREB, ISTQB vizsgafelkészítők) vagy a haladó programozói kurzusok (Java Spring, Transact SQL).
Ami pedig a fogadtatást illeti, eddig kifejezetten pozitív visszajelzések érkeztek Dietz Ferenc szerint a korszerű, könnyen elsajátítható digitális tananyagoknak és a rugalmas, egyéni preferenciákhoz igazodó időbeosztásnak köszönhetően.
A GINOP Plusz támogatás június 30-ig marad elérhető vállalkozások számára. A legfontosabb pályázati kritériumok, hogy a vállalkozás rendelkezzen legalább egy lezárt üzleti évvel, legyen köztartozásmentes, rendelkezzen a képzés megvalósításához szükséges önrésszel, és mivel mikro- és kisvállalkozások esetében legalább 3 főnek részt kell vennie a képzéseken, ezért minimum 3 bejelentett munkavállalóval kell a cégnek rendelkeznie.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!