A vádirat szerint egy 46 éves férfi 2016 januárjától egy szervezett, többszintű céghálózatot működtetett, ami olyan gazdasági társaságokból épült fel, melyek nem végeztek valós tevékenységet. A cél az adó jogellenes elkerülése volt.
Erre irányulóan nyújtott szolgáltatásokat a bűnszervezet, jellemzően vagyonvédelmi tevékenységet megrendelők részére. Ezek a cégek a munkavállalók foglalkoztatása után keletkező közterhek megfizetését akarták elkerülni, ezért kötöttek színlelt szerződéseket a bűnszervezethez.
További céljuk volt az is, hogy a színlelt szerződések alapján kiállított fiktív számlák áfa tartalmával törvényellenesen csökkentsék az áfa fizetési kötelezettségüket.
A gazdasági kapcsolat látszatát úgy tartották fent, hogy bár a szerződések szerinti összeget a céghálóban átutalták, de a munkavállalóknak járó munkabér és a bűnszervezetet megillető jutalék 10-15 százalékos levonása után felvették a fennmaradó összeget és készpénzben visszajuttatták azt a társaság képviselőinek, akik eredetileg utaltak. Így végül a jutalék a bűnszervezetet működtető férfihez került vissza.
A bűnszervezet eredetileg sem szándékozott a kiállított számlák után utáni áfa-fizetési kötelezettséget teljesíteni, továbbá a munkáltatói adókat és járulékokat fizetni – arra lehetőségük sem volt. A haszonhúzó cégek által rendszeresen elutalt és a cégláncolaton átfuttatott összegeken túl a bűnszervezethez tartozó cégek nem rendelkeztek vagyonnal.
Hogy elkerüljék a lebukást, a cégek nevében az elkövetők valótlan bevallásokat nyújtottak be, és fiktív strómanokat alkalmaztak.
A Fővárosi Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt összesen 42 személlyel szemben emelt vádat. Velük szemben végrehajtandó szabadságvesztést és vagyonelkobzást indítványozott, kiemelten a zár alá vett ingatlanokra, a lefoglalt járművekre és bankszámlapénzre.