Szerdán rendkívüli közgyűlést tartott a Magyar Tudományos Akadémia arról, hogy a 130 milliárd forint értékűre becsült kutatóhálózati ingatlanokat nyomott áron, 80 milliárd forintért eladja az államnak.
A közgyűlés során nagy vita alakult ki a 444.hu információi szerint, végül 53-41 százalékos arányban elfogadta az MTA az ajánlatot, a többiek pedig tartózkodtak. A közgyűlést azért hívták össze sürgősséggel a cikk szerint, mert csütörtökön az Országgyűlésben már el akarják fogadni azt a HUN-REN törvényt, ami az akadémiai ingatlanvagyont is érinti, így az egyébként a kutatóhálózattól 2019-ben megfosztott Akadémia hozzájárulását nem lehetett megkerülni.
Kapcsolódó
Az új struktúrában a kutatóhálózat nem állami intézmény lesz, hanem önálló jogállású, melyet egy irányító testület vezet majd, ennek tagjait pedig a miniszterelnök nevezi ki első körben, később azonban majd a testület maga dönt az újabb tagokról.
Freund Tamás az MTA-elnöke arról beszélt a közgyűlés utáni rövid sajtótájékoztatójában, hogy történelmi döntés született és elismerte: tényleg nagy vita volt a négy órás gyűlésen.
Azt sem rejtette véka alá Freund, hogy az elmúlt évek tudománypolitikai döntését követően nagyon volt a bizalmatlanság, azonban most úgy látja: ha a kormány betartja az ígéreteit, akkor megnyugodhatnak a kedélyek, a HUN-REN kutatóhálózat pedig jó irányba indulhat el.
Rekord: ilyen sok diák még sosem fordított hátat a hazai egyetemeknek
Az Engame Akadémia legfrisseb adatai szerint a 2023/2024-es tanévben már 17,5 ezer diák tanult külföldi egyetemeken. A legkedveltebb országok Ausztria és Németország voltak.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!