Idén 16 vármegye 34 helyszínén végzett munkálat során 1234 katona földi maradványát tárta fel és exhumálta a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HIM) Belföldi Hadisírgondozó Osztálya (BHO) – közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) hétfőn az MTI-vel.

Kifejtették, a hadisírgondozók lakossági bejelentések és korabeli források, térképek, nyilvántartások alapján keresik a hősi halottak elhagyatott nyughelyeit.

A sírokban talált leletek – övcsatok, zubbonygombok, fegyverzet, azonossági jegytokok, személyes tárgyak – segítenek meghatározni az elhunytak személyazonosságát, és 

amennyiben ez sikerül, megpróbálják felkutatni és értesíteni a még élő hozzátartozókat.

A HM közleménye szerint az év első felében feltárást végeztek a múzeum szakemberei Baján: a korabeli dokumentumok szerint a magyar hatóságok 1948-ban német és magyar katonákat, civileket, valamint munkaszolgálatosokat temettek át három tömegsírba a bajai szovjet hadifogolytábor szükségtemetőjéből. A BHO munkatársai 1084 katonát exhumáltak a Német Háborús Sírokat Gondozó Népi Szövetség (VDK) szakembereivel együttműködve. Mivel a maradványokat nem lehetett egyénenként szétválasztani, jövőre együtt lesznek ünnepélyes keretek között áttemetve a székesfehérvári Szentlélek katonai temetőbe.

A BHO további száz magyar katonát exhumált idén országszerte,

ezen túlmenően kiemeltek 30 szovjet és 20 német katonát is. A külföldi katonák maradványait a nemzetközi szerződéseknek megfelelően átadják a hadisírgondozó partnerszervezeteknek vagy az adott állam képviselőinek.

A minisztérium ismertette, az ország számos más pontján tártak fel katonasírokat: a Pest vármegyei Kemencétől a Heves vármegyei Gyöngyösön és a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszabőn át a Győr-Moson-Sopron vármegyei Kisbabotig, valamint Bősárkányig. Volt köztük olyan eset, amikor egy hadisír koporsójában egy magyar katona maradványait találták meg, majd egy nagyobb faládában még 16 magyar és német katona csontjaira bukkantak, majd egy második ládát is találtak, további öt német és magyar katona maradványaival. Többük Budapesten kapott végső nyughelyet.

Nem is gondolnánk, mi minden épült temetőkre Budapesten

A Károlyi-kert alatt Árpád-kori sírokat találtak, ugyanakkor a Lehel Csarnok területén is temető állt egykor. Részletek.