A piac egyelőre megvárja a hivatalos bejelentést a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás (edp) beszüntetéséről − valószínűleg ezért nem reagált pénteken különösebben a Bruxinfo ez irányú értesülésére −, de ha ez így lesz, az mindenképpen jó hír, javíthatja a befektetői bizalmat. Ezzel együtt inkább szimbolikus a jelentősége annak, ha sikerül kikerülni az edp hatálya alól, a rövid távú hozadéka csekélyebb − véli Gabler Gergely, az Equilor szenior elemzője, aki eddig is számított az Európai Bizottság (EB) pozitív értékelésére. Mint mondja, nehezen lenne indokolható, ha még a kiegészítő intézkedések után is bent akarnának minket tartani az eljárásban, főleg hogy a Varga-csomag elemeinek nagyobbik része a kívánt kiadási szerkezetet érintette.

Gabler szerint jövőre nem lesz lehetőség választási költségvetésre. A hangulatjavító intézkedések vélhetőleg kimerülnek a rezsicsökkentésekben, olyan típusú lépést, mint amilyen a 13. havi nyugdíj volt, most nem tart valószínűnek. Vélhetően nem is célja a kabinetnek, hogy elengedje a hiányt, megkockáztatva, hogy Magyarország − Máltához hasonlóan − fél éven belül visszakerüljön az ellenőrzés alá. Ekkor ugyanis az EB sokkal részletesebben szólhatna bele a magyar fiskális ügyekbe, miáltal nehezebb lenne a kormány gazdaságpolitikai céljainak finomhangolása. Márpedig hosszabb távon talán az lesz a legfontosabb kézzelfogható eredménye az eljárás megszűnésének, hogy a gazdaságpolitikai irányítás szabadabban rendelkezhet a saját céljaihoz hozzárendelt eszközök fölött.

Ami Magyarország hitelminősítését illeti, ennyitől még nem fogunk gyorsan visszakerülni a befektetési kategóriába − állítja az elemző, de arra azért számít, hogy a kilátást legalább azok az ügynökségek javítani fogják, ahol eddig az negatív volt, vagyis további leminősítésre utalt. A bejelentett reklámadó abból a szempontból pozitívnak tekinthető az Equilor szerint, hogy a banki különadó, illetve a tranzakciós illeték korábban belengetett felemelése úgy tűnik elmarad, vagyis az unió által is kifogásolt adóstruktúra nem torzul tovább.

Mindenképpen jó hír, hogy nem volt felesleges az elmúlt három év erőfeszítése, de a kormánynak ettől egyhamar aligha nő a mozgástere − ért egyet Tóth Gergely, a Buda-Cash szakértője −, ezért is maradt el eddig a látványos piaci reakció. Hosszabb távon viszont számol hatásokkal az elemző, jövőre például lehet annyi tartalék a költségvetésben, hogy kicsit elengedhessék a hiányt, hiszen Brüsszelnek az eddigieknél is kevesebb lesz a ráhatása. Tóth szerint javulni fog a Magyarország iránti bizalom, ami a tőkebeáramlás beindulásának, a beruházási források megszerzésének szükséges feltétele. Arra is számít az elemző, hogy az edp elhagyását megerősítő júniusi Ecofin-döntés után előbb-utóbb lesznek felminősítések, és ha idén összejönne egy legalább 0,5 százalékos növekedés, akkor Magyarország visszakerülhet a befektetési kategóriába.

Az EB-nek ki kell térnie szerdán megjelenő országértékelésében arra, hogy az állandósított ágazati válságadók mennyiben válnak az unió által is elfogadott intézkedésekké. A pozitív döntéssel ugyanis Brüsszelben legalizálni fogják ezeket a különadókat − amelyeket eddigi jelzéseik alapján inkább kordában szeretnének tartani −, ami politikailag nagy sikere lehet az Orbán-kormánynak. A bejelentést követően Tóth szerint a forintpiacon beindulhat egy lassú erősödés, így a nyári hónapokra 280 és 290 között stabilizálódhat az euróárfolyam.