Az Európai Unió szakértői megállapították, hogy a tagjelölt országok között Magyarország agrárinformatikai rendszerének kiépítésében van a legnagyobb elmaradás, s ez év július 15-ig adtak időt a kidolgozás ütemtervének elkészítésére. Az EU-konform agrárinformatikai hálózat, a 19 milliárd forintba kerülő integrált irányítási és ellenőrzési rendszer legalább egy évig tartó akkreditációját legkésőbb a jövő év elején el kellene kezdeni, hogy az akkreditálás a csatlakozás várható időpontjáig befejeződhessen.
Magyarországon egyes agrárinformatikai alrendszerek külön-külön már működnek - ilyen például a szarvasmarha-nyilvántartási rendszer - s a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban (FVM) már csaknem egy éve elkészült az egységes integrált irányítási és ellenőrzési rendszer (IIER) megvalósításának stratégiai terve is. Míg azonban az IIER megvalósíthatósági tanulmánya 10 milliárd forintot irányzott elő a rendszer megvalósítására, a stratégiai terv 19 milliárddal számol.
Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szerint az egységes agrárirányítási rendszer kapcsán még nem határozták meg, hogy a különféle szervezeteknek milyen kapcsolatban kell lenniük egymással, miközben az agrárirányítási rendszer akkreditációja egy évet vesz igénybe, s ki kell írni a tendereket az egységes információs rendszerek beszerzésére is. Az előző kormány alatt egy ilyen témájú közösségi támogatási pályázatot sem nyújtottak be - fogalmazott. Hozzátette, hogy az EU napokban Magyarországon járt szakértői július 15-ig adtak haladékot az egységes agrárinformatikai rendszer bevezetési ütemtervének az elkészítésére.
Megfigyelők felhívták a figyelmet arra, hogy a tagjelölt országok között Magyarország lemaradása a legnagyobb az EU-konform agrárinformatikai rendszer kialakítása terén. Az unió agrártámogatásokra vonatkozó orientációs és garanciaalapjából (EMOGA) történő közvetlen támogatásokhoz csak az egységes informatikai rendszer működtetése révén juthatnak hozzá a magyar gazdálkodók. Az EU-ban ugyanis ez a rendszer elsősorban az adminisztráció működését segíti, az adófizetők pénzéből történő kifizetések elszámolását, ellenőrzését szolgálja, s nélküle nem utal támogatást az EU. Amennyiben tehát az üggyel kapcsolatban a jelenlegi kormányzatra is elődje tehetetlensége lenne jellemző, könnyedén előfordulhat, hogy a rendszer hiányában éves szinten több százmilliárd forint támogatástól esnek el a magyar agrárgazdálkodók. Az uniós agrártámogatások 90 százalékát tartalmazó EMOGA-hoz tartoznak ugyanis a közvetlen kifizetéseken túl az export- és az intervenciós támogatások, illetve a kísérő intézkedésekhez kötődő források. A közvetlen támogatásokban való részesedés pedig - ha némi átmenettel is - az EU belső vitáinak alakulása alapján egyre közelebbinek tűnik.
László Levente
További részletek