Az Oktatási Hivatal (OH) tájékoztatójából derült ki, hogy megújul a köznevelésben alkalmazott igazgatók képzése.
E szerint 2025. január elsejétől az új iskolaigazgatói megbízások előfeltétele lesz
Kapcsolódó
- az OH által szervezett, két fél éves „köznevelési igazgatóképzés” elvégzése,
- és a képzésre történő jelentkezéshez a fenntartók, így állami iskolák esetében például a tankerületi központok jóváhagyása is szükséges;
- emellett az új iskolaigazgató-képzésben résztvevők számát Pintér Sándor belügyminiszter is korlátozhatja.
A Népszava által kiszúrt, a napokba kiadott, a pedagógus-továbbképzés megújult rendszeréről szóló dokumentumba szerint elfogadják az egyetemeken már megszerezett, az igazgatói megbízáshoz szükséges intézményvezetői ismeretek szakvizsgát, ám ilyen szakvizsga 2025. január 1-jétől nem kezdhető meg, vagyis
azok a pedagógusok, akik eddig nem szereztek vezetői képzettséget, de a jövőben iskolaigazgatói pozícióra szeretnének pályázni, azt már csak az OH által szervezett, idén szeptembertől induló képzés elvégzése után tehetik meg,
feltéve, ha az iskolafenntartók jóváhagyják jelentkezésüket és beleférnek a miniszter által évenként meghatározott létszámkeretbe. Mindennek a jogi alapját egy idén január 1-jén hatályba lépett kormányrendelet adja meg.
A központosított igazgatóképzés része a 2025/2026-os tanévtől induló új pedagógus továbbképzési rendszernek: a pedagógusok az eddig hét helyett öt éves ciklusokban kötelesek részt venni továbbképzéseken, ez alól csak az 55 évnél idősebbek mentesülhetnek. A képzésekért kreditpontok járnak, és minden pedagógusnak minimum 120 kreditet kell teljesíteni, amelyből legalább 60 kreditnek a kötelező, vagyis a tartalmi megújító és legfeljebb 60 kreditnek a választható továbbképzési körből kell teljesülnie. A kötelező, tartalmi megújító képzéseket csak a Miniszterelnökség alá tartozó Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) lehet elvégezni, más egyetem már nem is indít ilyeneket.
Az OH által közzétett listában jelenleg 104 tartalmi megújító képzés szerepel, ám a hivatal tájékoztatása szerint a pedagógusok a kötelező képzések közül nem választhatnak szabadon, azokon „egyedi igazgatói kijelölés alapján” kell részt venniük.
A képzések tantárgyspecifikusak, nagy részük a 2020-ban bevezetett új Nemzeti Alaptanterv (NAT) szerinti tanítást hivatott fejleszteni. Már a 2020-as NAT kidolgozásakor is fontos szempont volt a kormányzat számára a „hazafias oktatás”, így nem meglepő, hogy
a kötelező listában legalább 30 olyan képzés található, amelyeknek kiemelt nevelési, fejlesztési céljuk a „nemzeti öntudat” és a „hazafias nevelés”.
Az OH tájékoztatása szerint az iskolaigazgatóknak idén április 30-ig kell elkészíteniük a következő tanévre vonatkozó intézményi továbbképzési programokat, amiket a határidő lejárta előtt még a fenntartóknak is jóvá kell hagyniuk.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Index: magyar gyártmányúak lehetnek az emberszerű robotok, de a munkánkat nem vennék el

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Újabb szigor jön az egészségügyben

Nagy baj van, nyugtatót hívtak vissza a patikákból

Elfogyott a türelem az állattartóknál: Nagy Márton több tízezer munkahelyet veszélyeztet

Fizetnek a cégek az alulteljesítő munkavállalóknak, csak húzzanak már el

Ezért nincs alku: villámgyorsan adják el a lakásokat Budapesten

Trónfosztás: Elon Musk már nemigen rúg labdába Európában

Orbán Viktort Tiborczról kérdezték, nincs mit félreérteni a válaszon
