A Z generációs fiatalok nem kérnek a reggel 9 órától délután 17 óráig tartó munkaidőből, a közepes fizetésből és a mindennapos munkába járásból. Helyette sokkal fontosabb számukra, hogy maguk osszák be a munkaidőt, és az elvégzett feladatokért arányaiban több pénzt kapjanak. A Dívány szerint ezért hajlandóak lemondani a karrierépítésről és a stabil környezetről is, és inkább dolgoznak otthonról, valamint reggeli munkavégzés helyett az estét preferálják.
A „lusta lányok” kifejezést a 26 éves Gabrielle Judge használta először idén tavasszal, amikor egy TikTok-videóban arról beszélt, hogy a medence mellett nyomkodja a laptopot, hosszú szüneteket tart, és munka közben tudja le a nagybevásárlást is.
A kényelem fontosságát hangsúlyozta, amelyről szerinte az idősebb generációk megfeledkeztek.
Ugyanakkor kiemelte, hogy mindez nem feltétlenül egyenlő a naplopással vagy a felelőtlen munkavégzéssel. Szerinte a „lusta lány” munka inkább figyelemfelkeltő fogalom, mintsem valós kifejezés, hiszen nem azt jelenti, hogy a fiatal dolgozó nőknek semmi kedve a munkához. Sokkal inkább arról szól, hogy a Z generációs hölgyek szemében prioritás a kötetlen munkarend. Az irányzat első embere szerint sok olyan pozíció van, ami egyenlő a „lusta lány” munkával: ilyen bárminemű kommunikációs tevékenység, a sport területe vagy bármilyen más, szabadúszásra alkalmas szakma. A trend futótűzként terjed az interneten.
Megoldás a túlterheltségre?
A trend követői hallani sem akarnak a heti 50-60 óra munkaóráról, vagy arról, hogy az állásuk egyáltalán veszélyezteti az egészségüket.
Szerintük a kiégés és a munkahelyi stressz elkerülhető, amennyiben az emberek nagyobb autonómiát kapnak a munka területén, és onnan dolgoznak, ahonnan akarnak, akkor, amikor akarnak.
A szószóló úgy véli, hogy komoly és felelősségteljes munkát is lehet végezni ebben a szabad formában, mondván, minél nagyobb a kényelem, annál jobban érzi magát az egyén, és annál elhivatottabb. Az más kérdés, hogy mit gondolnak erről a hivatali időben dolgozó munkavállalók, a kereskedelem emberei, az egészségügyi dolgozók, pedagógusok vagy rendfenntartók, és még sorolhatnánk.