A Magyarságkutató Intézet (MKI) működési költsége 2021-ben 1 807,6 millió volt, tavaly pedig már 2 210,0 millió forint. A mfor.hu beszámolója szerint az MKI 2022. évi költségvetésére eredetileg 1 021,8 millió forintot terveztek, ám ez az évközi módosítások miatt 2 210,1 millióra duzzadt.
A portál arról is írt, hogy az intézmény tavaly hat tudományos programot hozott tető alá:
- Aba Sámuel király nemzetségfői, királyi és egyházi központjának Abasár, Bolt-tető lelőhelyen történő feltárása;
- Árpád-házi királyok azonosítása, uralkodói dinasztiák vizsgálata, a székesfehérvári Osszárium kutatás;
- A Hunyadi-ház genetikájának meghatározása, Mátyás király azonosítása;
- Hun fejedelmi sírok kutatása Mongóliában;
- A fóti Szent Márton romtemplom feltárása;
- Királyok és szentek. Az Árpádok kora című kiállítás megrendezése.
A Magyarságkutató két számot jelentetett meg tavaly az Ephemeris Hungarologica című folyóiratból és 14 tudományos konferenciát szervezett. A jelenleg 86 főt foglalkoztató intézmény büdzséjéből tavaly az mfor.hu alapján
- személyi juttatásokra 845,9 millió forint jutott;
- a dologi kiadások 513,3 millió forintba kerültek;
- a beruházásokra szánt összeg 106,9 millió forintnál tetőzött.
Kásler Miklóst 2022. november 7-én nevezték ki a Magyarságkutató Intézet tiszteletbeli elnökévé.
Mivel Kásler Miklós elégedetlen volt az intézet főigazgatójával, Horváth-Lugossy Gáborral, menesztette és 2023 márciusától már ő tölti be ezt a tisztséget. Az intézetet egyébként még ő maga hozta létre Kásler Miklós EMMI minisztersége alatt.
A portál felidézte, hogy tudományos és szakmai együttműködés indul el az MKI és a Nemzeti Színház között. A Magyarságkutató egyetemi hallgatóknak fog beszélgetéseket tartani, és az intézet munkatársai már a színházi előadások folyamatába is bekapcsolódnának.
A vármegye egyidős a magyar állammal, állapította meg a Magyarságkutató Intézet
Magyarország alaptörvényének tizenegyedik módosítása 2023. január 1-étől az 1949-es kommunista alkotmány által bevezetett megye helyett újra az azt megelőzően 950 évig használt vármegye elnevezéssel illeti a magyar közigazgatás alapvető területi egységét. Bővebben --->Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!