Matolcsy György, volt jegybankelnök fia az elmúlt napokban írásban válaszolt a Telex több kérdésére. A lap azt követően kereste meg, hogy Hadházy Ákos független képviselő arról írt a Facebook-oldalán:Matolcsy Ádám felesége Szaúd-Arábia egyik tengerre épült luxusszállodájából posztol mostanában.

Minden jövedelmem legális, nem élek életvitelszerűen Magyarországon immár négy éve. Édesapám már nem jegybankelnök, senki nem lopta el az MNB vagy az MNB alapítvány vagyonát, hiszen továbbra is a mérlegén vannak a vagyoneszközök

- írta a lapnak Matolcsy Ádám, aki szerint az MNB-ügy politikai indíttatású, különösen amiatt, ahogyan azt a sajtó tálalja.

A lejáratási kísérleteket - melyeket magam igencsak méltatlannak tartok édesapámmal szemben - elsősorban gazdasági és politikai ellenlábasainak tulajdonítom, de még az ilyen szembenállás sem ad alapot arra például egy Állami Számvevőszéknek, hogy szakmaiatlan tartalmú jelentéssel tévessze meg a közvéleményt

- közölte. 

Kérdésre válaszolva beszámolt arról is, hogy számos külföldi érdekeltsége van, jelenlegi bevételeinek legnagyobb része is a külföldi cégekből származik. Szerinte nyilvános adatok alapján hozzáférhetőek magyar vállalkozásai egy részének árbevétele, eredménye, ami megfelelő adózott jövedelmet biztosít családja eltartására. Matolcsy Ádám úgy véli, hogy a hírekben megjelenő képek szándékosan túlzóak, a rosszhiszemű lejáratókampány bizonyítékai. Arra a kérdésre, hogy van-e olyan magántőkealap, amiben van tulajdonrésze, és ha igen, melyek ezek, azt felelte, Magyarországon és külföldön egyaránt rendelkezik befektetési jeggyel, de hogy ez mit takar, az nem derült ki.

Hogy miként juthattak hozzá a baráti körének cégei által kezelt magántőkealapok olyan ingatlanokhoz, amelyek korábban jegybanki alapítványok tulajdonában álltak, annyit reagált csupán, hogy ezt a kérdést az érintetteknek kell feltenni, de feltételezi, hogy „minden tranzakció a hatályos jogszabályok betartásával, piaci árazáson zajlott”. Ha ennek az ellenkezője jutna a tudomására, jelezné a hatóságoknak, 

minden olyan esetben, ahol közvagyont érintő bűncselekmény gyanúját észlelném, azt állampolgári kötelességből természetesen jelezném a hatóságok felé.

Matolcsy Ádám szerint szerint az ÁSZ jelentése egyébként nem támaszt alá semmiféle piaci versenykorlátozást. Még maga az ÁSZ is csak annyit írt, hogy ezen társaságok nagy mennyiségű megbízást kaptak a megrendelőiktől, azonban az ÁSZ sem merte állítani, hogy érdemtelenül - írta. A volt jegybankelnök fia szerint a székház kivitelezési munkáit „a világ bármely tájáról bárki ellenőrizheti és megcsodálhatja, mi több, az új jegybank elnöke, Varga Mihály elnök úr első állományi gyűlésén maga is méltatta a felújított jegybanki székházépület elkészült állapotát”.

A Szárazzal és Somlaival való kapcsolatáról röviden nyilatkozott: „Mind Száraz Istvánnal, mind Somlai Bálinttal közös baráti társaságba jártunk, de az idő és a földrajzi távolság miatt kommunikációnk az elmúlt években megritkult.”

Arra a kérdésre, hogy most hol él elsősorban, Matolcsy Ádám a családjára hivatkozva nem szeretett volna válaszolni. Annyit árult el, hogy rendszeresen hazalátogat, utoljára április elején volt otthon, és

nem tart attól, hogy ha hazajönne, letartóztatnák, mert semmilyen okot nem adott erre.

Arra a kérdésre, hogy miért van diplomataútlevele, azt felelte, hogy nem áll módjában válaszolni.

Matolcsy Ádám azt is állította a lappal folytatott levelezésében, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) egyszer sem kereste meg. A lapnak az ÁSZ megerősítette, hogy nem keresték őt vagy érdekeltségeit az ellenőrzés megindítása óta, és jelenleg sincs folyamatban olyan eljárás, ami miatt keresték. Arra a kérdésre, hogy hogyan kommentálják Matolcsy Ádámnak azt a kijelentését, miszerint az MNB-ügy politikai indíttatású, az ÁSZ mindössze annyit írt, sehogy. 

Az ÁSZ márciusban három jelentést tett közzé, amelyek az MNB, az MNB-alapítványok és az azokhoz kötődő cégek gazdálkodását vizsgálták. A PADME-alapítványról szóló ÁSZ-jelentés szerint több százmilliárdos vagyonkezelési problémák merültek fel, és a jegybanki alapítványi struktúrából mintegy 200 milliárd forintnyi vagyon tűnhetett el ingatlanügyletek során.

A Legfőbb Ügyészség megkezdte a nyomozást az MNB-alapítványok ügyében. Az ÁSZ Magyar Nemzeti Bank gazdálkodását érintő vizsgálatának megállapításaira alapozva tett feljelentése alapján a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda folytat nyomozást, amely felderítési szakban van folyamatban. Erről ITT írtunk bővebben.