A MÁV-START-nál dolgozó közfeladatot ellátó személy elleni erőszakos cselekedetek száma sokat csökkent az elmúlt pár évben, sajnos azonban 2023-ban 40 százalékos növekedés volt tapasztalható. Tavaly például 78 alkalommal szenvedtek el erőszakos támadást jegyvizsgálók.
Az idei első félévben, július közepéig már 55 eset történt, ebből 30 alkalom tettlegesség, 23 tettleges becsületsértés, 2 esetben pedig 8 napon túl gyógyuló sérülést szenvedtek el a vasúttársaság munkatársai.
A szóbeli fenyegetéseken túl előfordult, hogy leköpték vagy megdobálták, de volt példa arra is, hogy sörrel leöntötték a munkáját végző jegyvizsgálót, az agresszív utasok gyakran nem állnak meg a verbális erőszaknál, hanem lökdösik, megütik, megrúgják vagy akár késsel sebesítik meg a jegyvizsgálót – írja közleményében a MÁV Zrt. Kommunikációs Igazgatóság.
A jegyvizsgálók traumái
A legproblémásabb vonal a Budapest-Vác-Szob, ahol 9 incidens történt, a Budapest-Cegléd vonalon pedig 6. Megyei tekintetben egyértelműen Pest vármegye emelkedik ki, itt történt az esetek több mint fele (54 százalék) július közepéig. Komárom-Esztergom és Győr-Moson-Sopron vármegyékben 4-4, Fejér és Somogy vármegyékben 3-3 bántalmazás történt idén.
A MÁV-VOLÁN-csoport podcastjében, a Menetközben legújabb adásában Nagy Piroska püspökladányi és Czine László mátészalkai jegyvizsgálók meséltek átélt traumáikról.
A legtöbb atrocitást a menetjegy nélküli utasok okozzák, akikkel van, hogy szóváltásba kerül az ember. Több esetben rendőrségi feljelentést is kellett tennem. A testkamerát nagyon szeretem és nagyon hasznosnak ítélem, elrettentő ereje van a renitens utasokkal szembe. Elmondható, hogy azok az utasok, akik megtámadják a jegyvizsgálót valamilyen befolyásoltság alatt állnak
– mondta el Czine László, vezető jegyvizsgáló.
„A kolléganőmnek segítettem egy jegy nélküli hölggyel szemben intézkedni, mikor egyszer csak nekem ugrott, tépett, rúgott, mart és harapott is, egy másik utas szedte le rólam. Sajnos, ez a munkánk része, hogy leköpnek, verbálisan bántalmaznak”
– sorolta Nagy Piroska, vezető jegyvizsgáló az őt ért támadásokat.
Börtönre is számíthat, aki a vonaton balhézik
A MÁV-VOLÁN-csoport a munkatársai ellen elkövetett erőszak – akár szóbeli, akár fizikai bántalmazásról van szó – minden formáját elítéli, és minden egyes esetben rendőrségi feljelentést tesz.
A jegyvizsgálók, az autóbusz-vezetők, a mozdonyvezetők, a HÉV járművezetők és a rendészek is közfeladatot ellátó személyek, tettleges bántalmazásuk bűncselekménynek számít, az elkövető súlyos büntetésre számíthat, tette szabadságvesztést is vonhat maga után – figyelmeztet a vasúttársaság.
Legtöbbször az utazási jogosultságok ellenőrzésekor alakulnak ki konfliktusok, amikor az utazni szándékozó személynek nincs menetjegye vagy nem a megfelelő menetjeggyel rendelkezik, és azt a helyszínen sem kívánja megvásárolni.