A kormány hajlik arra, hogy gesztusokat tegyen Brüsszel felé, ugyanakkor, gondolva a jövő évi választásokra, nem hajlandó klasszikus megszorító intézkedésekre, így újra unortodox lépések jöhetnek, ami a vállalati terhek növelését jelentheti − erre utal, hogy a Fidesz tegnapi elnökségi ülésén a kormány gazdaság- és társadalompolitikájával összeegyeztethető és egyben az Európai Unió számára is elfogadható lépések kidolgozására kérte fel Orbán Viktor miniszterelnök Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert. Mindezt annak érdekében, hogy Magyarország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás hatálya alól. Giró-Szász András kormányszóvivő szerint a kormány gazdaság- és társadalompolitikájával összeegyeztethetetlenek azok a lépések, amelyeket az unió nyomására több EU-tagállamban végrehajtottak, a magyar kabinet pedig nem hajlandó olyan intézkedésekre, amelyek az eddigi közteherviselés politikáját felborítva a nyugdíjasokra, valamint a bérből és fizetésből élőkre raknának terheket.

Kép: Reuters

Mindezek alapján kézenfekvő lehet a különadók emelése, hiszen például a tranzakciós illetékekből várhatóan nem folyik be a tervezett 301 milliárd forint, ám Varga beiktatásakor elvileg kizárta az illeték emelésének lehetőségét. Az idő több szempontból szorítja a kormányt: egyrészt a tervezett intézkedéseket még májusban el kell fogadni, hogy az uniós pénzügyminiszterek számára legyen mit felmutatni a döntésig, másrészt így lehetőség lesz arra, hogy a döntéseket az év második felében hajtsák végre.

Az Európai Bizottság szerint idén a magyar államháztartás hiány a GDP 3, jövőre 3,3 százalékára rúghat, szemben kormány 2,7-2,7 százalékos deficitcéljával. Brüsszel prognózisa így kétségessé teszi, hogy Magyarország a nyáron kikerülhet az uniós túlzottdeficit-eljárás hatálya alól. Olli Rehn, a bizottság alelnöke a múlt pénteken − amikor is a testület tavaszi prognózisát ismertette − úgy nyilatkozott, hogy a magyar kormánytól további költségvetési intézkedéseket vár.

Az Európai Bizottság előrejelzése
201220132014
GDP−1,70,21,4
Export23,26,2
Import0,136,1
Foglalkoztatottság0,100,4
Munkanélküliségi ráta10,911,411,5
Infláció5,72,63,1
Külkereskedelmi egyenleg*44,44,5
Folyó fizetési mérleg egyenlege*1,92,52,6
Államháztartás egyenlege*−1,9−3−3,3
Bruttó államadósság*79,279,778,9
*a GDP százalékában
Forrás: Európai Bizottság