Játszi könnyedséggel bejutott az egyik legnagyobb és legfontosabb magyar irodalmi oldal, a Litera kritikapályázatának versenyművei közé egy mesterséges intelligencia által írt kritika, Kemény Zsófia Nyelni című könyvéről. Az eset elsőre nem is szúrt szemet az írónőnek, hiszen büszkén megosztotta Facebook oldalán a könyvértékelőt – írja a 444.hu

Összességében az egész szöveg szembetűnően magyartalan, kezdve a Kemény Zsófia által kiemelt mondattal: 

A regény nem csupán egy szórakoztató olvasmány, hanem egy olyan intellektuális élmény, amely számos kérdést vet fel a szavak, a kifejezés és az önazonosság viszonyáról.

A leginkább egy rossz fordítóprogram elé dobott szöveghez hasonlító kritikában nagy valószínűséggel, minden egyetemista legjobb barátjának, a Chat GPT-nek a keze nyoma látszódik.

Az alábbi mondatok tényleg összetéveszthetetlenek:

  • A könyv stílusa rendkívül gazdag, és az olvasó számára egy szép, meditálásra késztető élményt kínál.
  • Kemény Zsófi képes arra, hogy a filozófiai kérdéseket egyéni, személyes történetekkel vegyítse.
  • Összegzés: a Nyelni egy olyan könyv, amely mélyebb gondolatokat ébreszt az olvasóban a nyelv és az identitás kapcsolatáról.

A Tőkés Barbara név mögé bújó gépkritikus azonban még nem áll meg itt, olyan mondatokat idéz értékelésében, amelyek nem is találhatóak meg a műben:

A szavak nem csupán eszközök. Mint a folyó, amely nem mindig a mederben halad, a beszéd is képes szétáradni, új utakra terelődni, hogy végül a csendben találja meg a magányos választ.

Kemény Zsófia posztja alatt az egyik Facebook ismerőse hívta fel a figyelmet a kritika eredetére, amelyre az író azt reagálta, hogy „Nem jutott eszébe”.

A kommentelő külön rákérdezett arra is, hogy az írónőnek ismerősek-e az idézett mondatok a regényből, amelyre természetes a szerző nemleges választ adott. 

A rövid kritikát egyébként több mint egy hónappal ezelőtt posztolta ki a Litera Facebbokra. Nagy Gabriella az irodalmi portál főszerkesztője hozzátette, hogy most vasárnap-hétfőig nem is merült fel bennük, hogy mesterséges intelligencia a kritika szerzője.

A szerkesztőség végül még egyszer átnézte a beérkezett kritikákat, és az eredeti Tőkés Barbara-féle írásról megállapította, hogy 100 százalékban az MI áll mögötte, míg egy másik értékelőnek (Mahler Csaba) valószínűleg 45 százalékban a szerzője.

Nagy Gabriella kiemelte, a Literára szerencsére nem tették ki a kritikát, hiszen oda csak a díjnyertes művek kerülnek ki, azonban Facebook-oldalukon az összeset megosztják, így juthatott ki a mesterséges intelligencia írása is. 

Érdekli, hogyan juthatott be egy ember nélküli írás, egy neves irodalmi kritikapályázatra?

Foglalkoztatják az új AI-kutatások, funkciók és az ezekhez kapcsolódó felfedezések? Szeretné tudni mikor lesz a gép több, jobb, erősebb, mint a tanítvány? Az AI már láthatjuk, itt van, szinte észre sem vettük, de már a mindennapok részét képezi. Jelenleg egy átmenti időszakot élünk, egyelőre az ember tanítja a gépet, de kérdéses meddig is lesz ez így. 

Az AI Summit 2025, szeptember 8-9 között ezekre a kérdésekre adja meg a választ: Super Early Bird, az esemény mindkét napjára szóló belépőjegyeink korlátozott számban már elérhetőek, a jegyár az előadások és más programok mellett magában foglalja a cateringet is, mindkét napra. Éjen a lehetőséggel, az AI Summit 2025 mellett vegye meg mindhárom  Economx konferenciára jegyét kedvezményes áron, csoportos jegyvásárlással kapcsolatban pedig kérjük, írjon az [email protected] e-mail címre.

Ne maradjon le 2025 legfontosabb gazdasági konferenciáiról!

Mit jelent a gazdasági semlegesség modellje a gyakorlatban? Létezik-e recept a magyar gazdaság kitettségének enyhítésére? Vajon kik lesznek a 21. század Demján Sándorai? Lassan mindent megtanulnak tőlünk a gépek, mi következik ezután? 2025-ben is folytatódik az Economx nagysikerű konferenciasorozata: márciusban Macronomx Meet up, áprilisban Money Talks, szeptemberben AI Summit.
Bővebben>>>