Csütörtökön napközben még megáll az M2-es metró a Batthyány téren, de Karácsony Gergely főpolgármester már a hajnali Facebook posztjában bejelentette, hogy estétől le kell zárni az állomást.
Csütörtök reggeltől a Jászai Mari tértől csak a Kossuth Lajos térig jár a 2-es villamos, a Lánchíd környékén is változik a 19-es és a 41-es villamos közlekedése.
A Margitszigetet már kedden lezárták, szerdán pedig a fővárosi rakpartokat is ellepte a víz. Kisoroszi elesett, a települést 7-8 napra elzárta a víz. Olyan árhullám vonul végig Budapesten, amire több mint 10 éve nem volt példa.
Jelenleg több mint 613 kilométeren van árvízvédelmi készültség, majdnem 228 kilométeren a legmagasabb, harmadfokú, a Lajtán pedig rendkívüli fokozat van érvényben – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
Az ország hét vármegyéjét – Bács-Kiskun, Baranya, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Pest, Tolna – érinti az árvíz, 50 településen, valamint a fővárosban folyik védekezés.
Több mint ötezer hivatásos, közte a katasztrófavédelem csaknem ezer szakembere vesz részt a munkálatokban. A hivatásosok mellett számos önkéntes is segíti a védekezést. Velük együtt a tízezer főt közelíti a védekezésbe bevont erők létszáma.
Orbán Viktor miniszterelnök reggel elmondta, hogy mederben tartják vizeket, de a lassú apadással együtt járó kihívásokra számítani kell. Hozzátette, az előrejelzések szerint a jövő hét közepén hagyja el a tetőzés az országot délen, Budapesten szombat éjjel várható a Duna tetőzése.
Az önkormányzati védvonalakba eddig 1 millió 551 ezer 500 homokzsákot építettek be, tegnapról mára 130 ezer zsákot töltöttek meg.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára elmondta, hogy ingyenes árvízi vonalat indítottak, a 06-80-204-240-es számon lehet megtenni a felajánlásokat és az önkéntesek is itt jelezhetik segítő szándékukat.