410 millió forintot engedtek el a lakásbiztosítók, az MNB lecsapott
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 11 millió forint bírságot szabott ki három biztosítóra a hosszabb periódusú lakásbiztosításokra adott díjkedvezménnyel kapcsolatos kisebb hiányosságok miatt. A jegybank fellépésének hatására a biztosítási piac szereplői több mint 410 millió forintnyi ezzel összefüggő követelést engedtek el ügyfeleiknek.
Az MNB fogyasztóvédelmi célvizsgálatot végzett az Allianz Hungária Biztosító Zrt.-nél, a Generali Biztosító Zrt.-nél és a Genertel Biztosító Zrt.-nél. A kivizsgálás a hosszabb, több éves lakásbiztosítást vállaló ügyfelek számára biztosított kedvezményeket, illetve az ügyfelek előzetes tájékoztatásának jogszerűségét érintette – írja az MTI.
A tavalyi lakásbiztosítási kampány során számos jelzés érkezett az MNB-hez a futamidőhöz kötődő díjengedménnyel összefüggő gyakorlatokról, jelentős fogyasztóvédelmi aggályokat felvetve. A vizsgálatok nyomán a jegybank kötelezte a biztosítókat, hogy a díjkedvezmény periódusának számításáról és egyéb szabályairól a szerződések megkötése előtt írásban, figyelemfelhívásra alkalmas módon tájékoztassák ügyfeleiket. Emellett felszólították a biztosítókat, hogy az engedmény esetleges automatikus megújítását ne alkalmazzák, annak lejárta után a kedvezményes díj maradjon érvényben a szerződőt terhelő további fenntartási kötelezettség nélkül.
A feltárt kisebb súlyú jogsértések miatt a felügyelet az Allianzra 2 millió, a Generalira 8 millió, a Genertelre pedig 1 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.
Enyhítő körülménynek minősült, hogy az érintett piaci szereplők már az MNB vizsgálata során lépéseket tettek hibás gyakorlatuk korrekciójára. Közleményében az MNB felidézte, tavaly decemberben vezetői körlevelet adott ki, amiben jelezte, hogy a maximum 3 éves engedményes periódust tartja jó gyakorlatnak. Az ügyféligények ugyanis gyorsan változnak, és a hosszabb kötöttséggel járó díjkedvezmények akadályozhatják a szabad átszerződést, mivel a szerződésből való idő előtti kilépésnél az ügyfélnek meg kell fizetnie a kedvezményként elengedett díjrész összegét. Az MNB szerint a jó gyakorlat, hogy a díjkedvezmény időszakának lejárta után a lakásbiztosítás további feltételek nélkül maradjon fenn, vagyis az ügyfelek biztosítási díja legfeljebb a szerződéses indexálás szerint változzon. Nem követendő megoldás, ha a biztosító automatikusan, akár ügyfelei újbóli hozzájárulása nélkül megújítja a díjkedvezményt, és ezzel az ügyfél kötelezettségvállalását a szerződés újabb periódusra vonatkozó fenntartására. A jegybank fellépésének hatására a biztosítási piac szereplői összesen több mint 410 millió forint, a kedvezményes periódus lejárta előtti megszüntetés miatti követelést engedtek el a biztosításukat – többségében a kampány során - felmondó ügyfeleiknek. A piaci szereplők az idei lakásbiztosítási kampány során már a felügyeleti elvárásoknak megfelelően alkalmazták a díjkedvezményt.Az MNB felmérése szerint a 2024. második negyedéves adatok alapján a mintegy 3,3 millió lakásbiztosítási szerződésből közel 1 millió tartalmazott ilyen szerződési feltételt. Ezen belül hozzávetőlegesen a szerződések kétharmada automatikusan megújuló típusú volt.
Levelet írt Varga Mihály Orbán Viktornak, már nem lehet sok hátra az MNB-alapítványoknak
Változatlanul hagyta az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank. „Azzal számolunk, hogy április-májusban 0,8 százalékponttal mérsékli az inflációt az árrésstop, és lejjebb fogja szorítani az élelmiszerek áremelkedésének ütemét” – mondta az Economx kérdésére Varga Mihály jegybankelnök. Az MNB-alapítványokról elmondta: megkereséssel fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, hogy a jegybank ilyen típusú tevékenységétől tekintsenek el. Bővebben>>>