Frissítés! A törökök beszavazták a svédeket
A török parlament plenáris ülése kedden este jelentős többséggel megszavazta Svédország NATO-csatlakozását. Az MTI beszámolója kitér arra is, hogy a csatlakozási jegyzőkönyvet még Recep Tayyip Erdogan elnöknek is alá kell írnia, illetve a török hivatalos lapban is közzé kell tenni ahhoz, hogy hatályba léphessen.
Az előterjesztést - több mint négyórás vitát követően - 287 képviselő támogatta 55 ellenében és négy tartózkodás mellett, miután a török parlament külügyi bizottsága december végén már rábólintott Svédország NATO-csatlakozására.
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök a szavazás eredményére reagálva kijelentette, hogy hazája egy lépéssel közelebb került a NATO-tagsághoz.
Korábban történt:
Bár még csak kedd van, de már ezen a héten több dolog történt Svédország NATO-csatlakozása kapcsán, mint az elmúlt másfél évben. A nemzetközi sajtó arról cikkez helyi forrásokra hivatkozva, hogy a török parlament akár már a héten szavazhat a svédek ügyéről, míg Orbán Viktor miniszterelnök a mai napon meghívta svéd kollégáját, Ulf Kristerssont, hogy a NATO-tagságról tárgyaljanak.
Az észak-atlanti szövetség minden tagjának hozzá kell járulnia egy új tagország felvételéhez.
Most már Budapesten ketyeg az óra
Pénzváltó Nikolett, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének kutatója, az EuroAtlantic Zrt. tanácsadója az Economxnak még órákkal a törökországi szavazás előtt elmondta, ha a héten, akár ma, akár két nap múlva, csütörtökön is szavaz a török parlament Svédországról,
ezt követően Recep Tayip Erdogan elnöknek még 15 napja van aláírni az elfogadott jogszabályt, illetve vissza is küldheti azt a törvényhozásnak megfontolásra.
A szakértő szerint így még mindig maradt mozgástere a törököknek, ha Ankara nyomást akar gyakorolni Stockholmra, vagy Washingtonra,
de úgy gondolom, hogy most már erőteljesen haladunk a ratifikáció irányába
– tette hozzá. Ezt az álláspontot erősíti, hogy decemberben a török parlament külügyi bizottságának kormánypárti és a legnagyobb ellenzéki párt képviselői is rábólintottak a svéd csatlakozásra.
Felidézte azt is, hogy ez a folyamat már 2022 nyara óta húzódik, és jellemző módon azóta a török követelések is részben változtak. Kezdetben még Svédországgal szemben fogalmaztak meg követeléseket, majd a svédek több olyan jogszabály-változtatást is bevezettek, melyek például szigorúbb terrorizmus elleni fellépést vetítenek előre. Idetartozik az is, hogy a svédkérdésnek erős török belpolitikai vetülete is volt. A szakértők már korábban valószínűsítették, hogy arról nem születik döntés az elnök választás előtt, igaz, attól is féltek, hogy az idén márciusi helyhatósági választásokig sem kerül a törvényhozás elé a csatlakozás.
Megválaszolatlan kérdések azonban így is maradtak
– magyarázta, hozzátéve: keveset látunk abból, ami a színpad mögött zajlik, biztos, hogy több alkufolyamat zajlott, akár egyszerre is.
Az pedig a sors furcsa fintora, hogy miközben a washingtoni adminisztráció támogatná, hogy Törökország F16-os vadászrepülőket vásárolhasson, az amerikai Kongresszusnak vannak még aggályai, és egyelőre azt sem tudni, mikor szavaznak a fegyverüzletről, ha egyáltalán szavaznak majd arról. Pénzváltó Nikolett szerint – habár korábban felmerült – a gázai konfliktus kapcsán megfogalmazott török retorika sem játszhatott szerepet ebben a kérdésben, így nem látjuk, hogy pontosan mit ajánlottak Erdogannak, amiért cserébe a svéd ratifikációs folyamat most látványosan felgyorsult.
A szakértő aláhúzta, a csatlakozás kölcsönösen előnyös Svédország és a NATO számára is, ugyanakkor ez egyfajta nyugati válasz is az orosz agresszióra. Európa és a nyugati világ elfogadhatatlannak tartja a háborút, és még jobban összezárt, amikor a magukat veszélyben érző, korábban semleges országok, Finnország, Svédország a NATO-ba való felvételüket kezdeményezték.
Ha valóban úgy lesz, hogy a magyar parlament ratifikálja utoljára a svédek NATO-csatlakozását, az leginkább az ország diplomáciai megítélésének árthat
– válaszolta a magyar kormány helyzetét érintő kérdésre a szakértő, emlékeztetve, hogy a törökök kézzelfoghatóbb, egy közös, írásos dokumentumban megfogalmazott kérésekkel álltak elő, míg hazánk esetében kevésbé volt tiszta a kommunikációja annak, hogy miért halogatjuk a ratifikációt. A lehetséges következményeket illetően úgy fogalmazott,
a kialakult helyzettel Magyarország nem a megbízható, kiszámítható és konstruktív partner képét erősíti a nemzetközi porondon és a magyar bizalmi tőkét erodálhatja, ami a későbbiekben egy hazánk számára fontosabb döntésnél üthet vissza.
Ugyanakkor Pénzváltó Nikolett szerint nem véletlen egybeesés, hogy a svéd miniszterelnököt épp most hívta meg hazánkba a magyar kormányfő, és azt is hozzátette, hogy még mindig nem biztos, hogy Magyarország ratifikálja utolsóként a svéd csatlakozást. Ugyanakkor jelzésértékű lépés a miniszterelnöki szintű egyeztetés, ami azt bizonyíthatja, hogy az Orbán-kormány nyitott a svédekkel való megegyezésre.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Nagy baj van, nyugtatót hívtak vissza a patikákból

Újabb szigor jön az egészségügyben

Orbán Viktort Tiborczról kérdezték, nincs mit félreérteni a válaszon

Ijesztő dolgot találtak a Covid-oltásokban, a szomszédban már nem kérnek belőle

Ezért nincs alku: villámgyorsan adják el a lakásokat Budapesten

Így áll most az évszázad baranyai hídépítése

Nem fogja elhinni, hogy kiknek adta Ferenc pápa az utolsó vagyonát
Amerikai és más ellenséges zsoldosok is az oroszok oldalán harcolnak, kiszivárgott a lista, amire mindenki várt
