A kormány szerint az adórendszer átalakítása befejeződött, s már csak a finomhangolás van hátra. Ezt tényként kezelve az is elmondható, hogy nem ez a kormány lesz az adó-egyszerűsítések kormánya − ami az adónemek számát illeti legalábbis. A kormányváltást követően 2010-ben az akkori nemzetgazdasági miniszter, Matolcsy György tíz kis adó kivezetését jelentette be. Ez valójában öt adónem volt, a többi csak részbeni kivezetést takart − bérfőzési szeszadó, öröklési, ajándékozási illeték −, illetve a luxustermékek adóját külön értelmezte a miniszter autókra, repülőgépekre és hajókra. Ennek fényében valóban megszűnt adónem volt a tévék üzemben tartási díja, az épületek utáni idegenforgalmi adó, a vállalkozások kommunális adója, a vízgazdálkodási hozzájárulás és a luxusjárművek adója − egyetlen adónemként.

Az érdemi adójellegű egyszerűsítés közé ildomos számolni mindezeken túl a személyi jövedelemadóban végrehajtott módosításokkal. Különösen ide tartozik az adójóváírás kivezetése − függetlenül attól, hogy ezzel ki járt jól, s ki rosszul, tény, a rendszer sokkal áramvonalasabb lett az adójóváírás megszüntetésével. Szintén ide tartozik a szuperbruttó megszüntetése is, amely kisebb-nagyobb nehézségeket okozott a bevallások elkészítésében. Nem hozott ekkora változást az egyszerűsítésben az egykulcsos rendszer, hiszen a szuperbruttónál az adóalap módosult − amely nem egyezett meg a bruttó bérrel −, az egykulcsos rendszernél egy számítással lett kevesebb a feladat.

Ezt követően azonban nemhogy megismételni nem sikerült hasonló mértékű egyszerűsítést, hanem összességében még több adónem került a rendszerbe. A sort a bankadó nyitotta, amely módosított verzióban, de máig megmaradt, s középtávon nem is valószínű a kivezetése. Emellett megjelentek az ágazati különadók − kiskereskedelmi hálózatok adója és a távközlési adó −, amelyek ma már nincsenek hatályban. Helyükre jött azonban más: a távközlési adó helyett telekomadó lett, de megkapták a maguk szektoradóját a biztosítók és az energiacégek is, a pénzügyi tranzakciós illetékről nem is szólva.

A magánszemélyek is kaptak új adónemeket, ilyen a végkielégítéseket sújtó 98 százalékos adó és a háztartási munkáért fizetendő díj is. Új adónem a kata és a kiva is, amely elvileg az evát hivatott volna kiszorítani. Ez nem sikerült, így a legkisebbek most kétfajta adónem helyett négyből is választhatnak. Összességében tehát tíz, valójában öt adónemet vezetett ki 2010-ben az országgyűlés, ám azóta lett 11 másik − igaz, kettő csak 2012-ig.