Némileg meglepő módon sem a magyar, sem pedig az izraeli sajtó nem tehetett fel egyetlen kérdést sem Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu közös sajtótájékoztatóján, miközben a helyszínt biztosító Karmelita kolostorban hosszú órák óta a közös bejelentésre vártak az újságírók. 

A két miniszterelnök egyébként nem szolgált konkrétumokkal, leginkább Izrael és a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) közti vitával foglalkoztak. Így nem derült ki az sem, hogy Benjamin Netanjahu magyarországi látogatása milyen konkrét – elsősorban gazdasági – eredményekkel járhatott Magyarország számára. 

Az Economx arra is kíváncsi lett volna, hogy mit szól a magyar és az izraeli miniszter ahhoz, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke az Európai Uniót 20, Izraelt pedig 17 százalékos különvámmal sújtotta.

Orbán Viktor a beszéde elején felidézte, legutóbb közel 8 éve járt itt Benjamin Netanjahu, ő maga pedig 2021-ben járt Izraelben. A magyar miniszterelnök újfent elítélte a Hamász 2023. októberi terrortámadását, és megerősítette az ország önvédelméhez való jogát.

Veszélyes az a jelenség, hogy Nyugat-Európában az antiszemitizmus soha nem látott méreteket öltött. Itt zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben. A zsidó közösség kiugróan veszélyeztetett, de Magyarországon érezhetik magukat a legnagyobb biztonságban

– fejtette ki Orbán.

A kormányfő a brüsszeli elitet hibáztatta a migráció európai állapota miatt, ugyanakkor kiemelte, ez szuverenitási kérdés hazai szempontból. Fontosnak nevezte, hogy Izrael stabil és biztonságos ország legyen. Az izraeli befektetések kiemelkedőek a gyógyszeriparban és a hightech-szektorban, és több ezreknek adnak munkát. A magyar katonai rendszerbe is beépítettük az izraeli technológiát, ahogy az exportban is lényeges szerepük van – sorolta.

Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu közös sajtótájékoztatója Budapesten 2025. április 3-án
Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu közös sajtótájékoztatója Budapesten 2025. április 3-án
Kép: Economx / Sarkadi-Illyés Csaba

Az ICC kapcsán elmondta, ő volt az a miniszterelnök, aki még 2000-ben aláírta a büntetőbírósághoz való csatlakozási dokumentumot, most pedig aláírta a kilépést is.

„Meggyőződésem, hogy politikai eszközzé silányították ezt az egyébként fontos bírói fórumot"

– fejezte ki sajnálatát, majd megerősítette, Magyarország kilép a római statútumból. Orbán végül köszönetét, majd reményét fejezte ki, hogy értékes közösségnek tekinthetjük egymás népeit egymás hazájában.

Netanjahu mondandóját azzal kezdte, rendkívül megindító nap a mai, egykor helyettes külügyminiszterként érkezett ide először. Szavai szerint bizonyos fokú hasonlóság mutatkozik a magyar és a zsidó nép történelmi viszontagságaiban.

Az első államnak nevezte Magyarországot, amelyik kilép az ICC-ből, és Netanjahu egyúttal jelezte, ezt nagyra becsüli. 

Izrael állam nélkül nincs zsidóság

– szögezte le az izraeli miniszterelnök.

Benjamin Netanjahu Budapesten 2025. április 3-án
Benjamin Netanjahu Budapesten 2025. április 3-án
Kép: Reuters/ Szabó Bernadett

A nálunk vendégeskedő kormányfő arról is beszélt, hogy a védelmi ügyek tekintetében is fontos a két ország együttműködése. Kiemelte a judeo-keresztény civilizáció védelmét, továbbá a radikális iszlám, az iszlamisták és Irán szerepére figyelmeztetett veszélyforrásként.

Mint Netanjahu mondta, a jövőbeli kooperáció kapcsán is számos területen tudtak egyeztetni Orbán Viktorral, akit végül „kedves barátomnak” nevezett.

Helyszíni tudósítónk elmondása alapján az izraeli delegáció volt az, amely a résztvevők körében tapssal fogadta, amikor Orbán Viktor bejelentette a sajtótájékoztatón, hogy Magyarország kilép az ICC-ből.

Ahogy Netanjahu befejezte, vége is lett az eseménynek, és a sajtó munkatársai nem kérdezhettek a jelenlévőktől.

Eddig mi történt?

Bár eredetileg szerdán érkezett volna Budapestre, végül csütörtökön ért hazánkba az izraeli miniszterelnök. Benjamin Netanjahu delegációjával együtt ma hajnalban érkezett a magyar fővárosba, ahol a tervek szerint még délelőtt személyesen találkozik Orbán Viktorral

A diplomáciai küldöttség érkezése és itt tartózkodása okán természetesen a város számos pontján módosították a közlekedési rendet, számottevő forgalmi korlátozásokkal kell kalkulálni. Ezen változások a következő négy napot érintik.

Netanjahut Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter fogadta a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, a magyar kormányfővel pedig ezt követően kezdett tárgyalni. Ami a nyilvánosság számára releváns, hogy közölték, az eredeti 10 órai kezdés helyett 11 és 12 óra között kerül sor a Karmelita kolostorban a két politikus közös sajtótájékoztatójára, ehhez képest bőven van csúszás. 

Az Economx munkatársa is figyelemmel kíséri helyszínen az eseményt, az elhangzottakat, illetve az említésre érdemes történéseket.

Orbán Viktor miniszterelnök katonai tiszteletadás mellett fogadja Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt a Budavári Palota Oroszlános udvarában 2025. április 3-án
Orbán Viktor miniszterelnök katonai tiszteletadás mellett fogadja Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt a Budavári Palota Oroszlános udvarában 2025. április 3-án
Kép: Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI / Fischer Zoltán

Vasszigor a bejutásnál, a TEK átfogó és kiemelt védelmet biztosít

Délelőtt 10 után nem sokkal máris adódott váratlan fejlemény újságírói nézőpontból az odajutásban.

„A Dísz tér sarkán állították le a sajtósokat, ide rakták ki az átvilágító gépet is, egy sátorba. Ilyet se láttam még” 

– jelezte lapunknak tudósítónk, megjegyezve, hogy van egy csomó civil autós fegyveres, meg TEK-es is a környéken.

Eddig a helyszínen tartózkodókkal együtt úgy tudják, elvileg félkor engedik tovább őket. 

Leellenőrizték külön mindenki telefonját


– jelezte a szigorú ellenőrzésen frissen átesett kollégánk.

Időközben maga a Terrorelhárítási Központ is kifejtette, a TEK a hangolja össze a budapesti látogatás alatt Izrael Állam miniszterelnöke, Benjámin Netanjahu személyi védelmét. Kitértek arra is, hogy az izraeli miniszterelnök a kiemelten védett személyek csoportjába tartozik; a rendőrség, a katasztrófavédelem és a mentőszolgálat munkatársai is nagy számban vesznek részt a feladatok végrehajtásában, „hiszen egy ilyen szintű biztosítás komplex munkát igényel”.

Orbán Viktor már posztolt is

A magyar kormányfő Facebook-oldalán már tömören meg is jelent egy bejegyzés a közelgő tájékoztató előtt. 

Budapesten, biztonságban. Isten hozta Benjamin Netanjahu miniszterelnököt Magyarországon! 


– így Orbán Viktor.

Komoly csúszás és kisebb káosz

Orbán és Netanjahu sajtótájékoztatójának kezdete értesülésünk szerint tovább csúszik, méghozzá

12 óra utánra becsülik a kezdést.

A két miniszterelnök eredetileg 10 órai tájékoztatója így jelentős késéssel indul, bár még nem bizonyos a pontos kezdés ideje – jellemezte a teremben uralkodó állapotokat munkatársunk fél 12-kor.

Kollégánk elmondása szerint nagyon nagy számmal képviselteti magát a nemzetközi sajtó, az élő bejelentkezések folyamatosak. Az izraeli média is jelen van.

Az államfő is fogadta az izraeli kormányfőt

Mindeközben Sulyok Tamás köztársasági elnök csütörtökön a Sándor-palotában fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt. A felek áttekintették a kétoldalú kapcsolatok helyzetét, a jövőbeni lehetőségeket, valamint az aktuális nemzetközi kihívásokat, ezt közölte a Sándor-palota. Eszerint egyetértettek abban, hogy azonos módon vélekednek a biztonsággal, a nemzeti szuverenitással és a nemzeti identitással összefüggő kérdésekről.

A magyar államfő többek közt leszögezte: meggyőződése, hogy egy erős Izrael nemcsak a Közel-Kelet, hanem Európa biztonságához, az európai zsidóság védelméhez és az antiszemitizmus elleni küzdelemhez is elengedhetetlen.

„Bár mindketten kis népek vagyunk, azonban a kis népek is tudnak nagy dolgokat véghezvinni” 

– reflektált a fogadtatásra Netanjahu.

Az izraeli kormányfő hivatalos közösségi oldalán fotós és videós beszámolót is közzétettek.

Azt írták, az izraeli miniszterelnököt és feleségét ma Budapesten ünnepségen köszöntötte Orbán Viktor a feleségével együtt, díszőrséggel. Netanjahu később az elnöki palotában találkozott Sulyok Tamással.

Kezdődik a nyilvános sajtóesemény

Tudósítónk 12:48-kor jelezte, hogy már kezdődik a várva várt sajtótájékoztató, jönnek be a vendégek.

Az Egyesült Államokat leszámítva Netanjahu első ízben utazik külföldi országba, amióta 2023 októberében sor került a Hamász terrortámadására, majd az azt követő izraeli válaszcsapásokra, és így a kiújult gázai harcokraAlaposan beárnyékolja a csütörtöki izraeli küldöttség érkeztét, hogy Netanjahu a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság letartóztatási parancsát figyelmen kívül hagyva érkezik a magyar fővárosba. Hiába adott ki az ICC még tavaly novemberben nemzetközi elfogatóparancsot Izrael miniszterelnökével szemben, hazánkban szabadon tartózkodhat. Bátki Pál büntetőjogász az Economx megkeresésére nemrég úgy nyilatkozott, hogy Netanjahu meghívása Magyarországra jogi szempontból vállalhatatlan, és a lépéssel már sokadik alkalommal keveredik büntetőjogi botrányba a magyar diplomácia. Az emberiesség elleni, háborús bűnökkel vádolt Netanjahunak az ICC szerint számot kellene adnia tetteiről a Gázai övezetben, ám az izraeli kabinet tagad. Bár maga Izrael nem tagja a hágai testületnek, hazánk pedig úgy foglal benne helyet, hogy a mai napig nem hirdette ki az ICC statútumát. Mindenesetre a magyar miniszterelnök eleve elutasította a parancsot, sőt hivatalos látogatásra hívta izraeli kollégáját, és garantálta, hogy nem tartóztatják le. Azóta már más európai államból meghívást is kapott. A ratifikálás tehát megvolt, de törvényerőre emelkedés híján Magyarországnak nem kell letartóztatnia Netanjahut. Viszont, bár már korábban is pedzegette ezt a kormány, most Gulyás Gergely bejelentéséből kiderült, Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.A 75 éves politikust az Egyesült Államokban sem tartóztatták le, noha Donald Trump épp szerda késő este élesítette a globálisan számos országot érintő vámintézkedéseit, ez pedig még az amerikai vezetéssel szoros viszonyt magáénak tudó Izraelre is többletterhet ró, konkrétan 17 százalékos vámtarifát.