Albániának 13 évbe telt, mire megkezdhette a csatlakozási tárgyalásokat az EU-val. „Európának kizárólag a Balkánon van gazdasági növekedési tartaléka, saját versenyképességének fenntartása érdekében is gyorsítani kell a térség integrációját” – vélekedett Orbán Viktor, megerősítve, hogy Magyarország, ahogy eddig is, határozottan támogatja Albánia csatlakozási folyamatát.
Európát is súlyosan érintik a világgazdaság átrendeződései, ezek rámutatnak a régió gyenge pontjaira, és globális színtéren romlik a versenyképessége. A kormányfő szerint lehetőségként kell tekinteni Albánia és a Nyugat-Balkán integrációjára, mivel gazdasági és biztonsági értelemben is meg kell erősíteni Európa térségét.
Magyarország támogatja azt az elképzelést, hogy az Európai Uniótól kapott felzárkóztatási támogatások 2030-ra arányosan elérjék azt a szintet, amelyben a korábban csatlakozók is részesülnek.
A kormány üdvözölte azt a felvetést is, hogy schengeni térség bővítésével sem kell megvárni, hogy egy ország tagja legyen az EU-nak.
Albániával szorosabbra fűzte a szálakat
A magyar miniszterelnök hivatalos látogatást tett Tiranában. Megbeszélést folytatott Lindita Nikollával, az albán parlament elnökével is.
A magyar és az albán delegáció több együttműködési megállapodást is aláírt:
- a vízipar,
- vízgazdálkodás területén,
- illetve az európai integrációs folyamatról.
Új színt vittek Albániába a magyar vállalkozások
A magyar kormány konkrét lépésekkel is támogatja Tirana integrációját, például szakembereket küldött, tapasztalatokat adott át az uniós csatlakozásban minden olyan területen, ahol Albániának szüksége volt rá, és a nyugat-balkáni integrációt támogató alap létrehozásában is fontos szerepet játszott.
Edi Rama külön méltatta, hogy Orbán Viktor a fő előmozdítója a magyar befektetéseknek Albániában. Kiemelte, hogy a magyar vállalkozások számos újdonságot vittek az országba, Tirana nagyon elégedett velük.
- Az eddigi magyar jelenlét különösen a távközlés és a bankszektor területén kiemelkedő: a 4iG Nyrt. és az OTP Bank tevékenységével,
- új lehetőségek nyílnak az energetikában és a turizmus terén.
Orbán Viktor kiemelte, Magyarországnak nincs tengere, a turizmus mégis a nemzeti össztermék több mint 11 százalékát adja.
A magyar miniszterelnök hamarosan találkozik Aleksandar Vucic szerb elnökkel, és reményei szerint addigra a koszovói probléma megoldódik.