Soha ilyen közel nem volt még a világ ahhoz, hogy egy lokális háborúból világháború legyen – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában az ukrajnai háborúról szólva.
A nyugati világ vezetői háborús lázban égnek, annak megnyerésére buzdító, még több áldozatról szóló beszédeket tartanak és egyre veszélyesebb fegyvereket küldenek Ukrajnába
– fogalmazott a miniszterelnök.
Ketté vált a nemzetközi közvélemény
Emellett kiemelte, hogy a nemzetközi közvélemény egyhangú békepártiság helyett ketté vált, a türkök, az arabok, a kínaiak vagy az afrikaiak ugyanis tűzszünetet és béketárgyalásokat szorgalmaznak.
„Élesen szétvált a világ az ukrajnai háború ügyében: egyrészt a nyugati vezetők háborús motivációs beszédeket tartanak, a háború lázában égnek, és egyre veszélyesebb fegyvereket szállítanak Ukrajnának. Másrészt a türkök, az arabok, az afrikaiak és Kína szorgalmazzák a békekötést a háború gazdasági hatásai miatt” – fogalmazott a kormányfő.
Napról napra nő a valószínűsége, hogy egy lokális – Luhanszk, Donyeck – háborúból világháború legyen
Magyarország az egyetlen békepárti ország a Vatikán mellett
Szerinte a Vatikán mellett csak Magyarország békepárti, mindenki más háborúpárti, a Vatikán nagy szerencséjére nem tagja az EU-nak, érdekes lenne a gender-kérdés megítélése.
Mint mondta, a háború támogatása más-más okokból zajlik, nem csak elvi alapon. Ebben a kérdésben egyes konkrét országokat megnevezni nem szerencsés, mert felesleges diplomáciai bajokat hozna, Magyarországnak ezenkívül is van elég baja.
Van olyan helyzet, amikor megtámadják az ember országát, akkor azt meg kell védeni. Ezért kell elég erősnek lenni, ahhoz, hogy azt kell megtartani, amink maradt
– hangsúlyozta Orbán Viktor.
A haza védelméhez kiemelte a hazaszeretetet, a kultúrát, valamint azt a képességet, hogy mindenkinek tudnia kell, mit kell tenni, amikor baj van.
Elmondta, hogy „azt hittük, hogy Európában már nem lesz több háború”. Hozzátette, hogy modern fegyvereket, technológiát kell biztosítani, ahhoz, hogy megvédhessük a hazát.
Felére csökkenhetne az infláció
A leghatékonyabb eszköz az infláció letörésére a szankciók eltörlése lenne Orbán Viktor szerint, mert ha a háború véget érne, felére csökkenne az infláció.
Az uniós konfrontációkról kifejtette, az Európai Unióval jelenleg három fő területen van vita: a migráció, a gyermekvédelem, és a háború megítélésében.
Megerősítette, a kormány meghozta azt a húsz intézkedést, amelyek eredményeképpen az év végére, december 31-re az infláció mértéke tíz százalék alá megy, egyszámjegyű lesz.
Az év végére 10 százalék alá szorítsuk vissza az inflációt, az ehhez szükséges 20 döntést – például ársapka, kamatstop – a kormány meghozta
– fogalmazott a miniszterelnök, hozzátéve, hogy „ezek az intézkedések széles körben támogatást élveznek”.