A parlament honlapján elérhető napirendi javaslat szerint hétfőn 13 órakor kezdődik az Országgyűlés e heti négynapos ülésszaka.
A képviselők először Mester László (MSZP) és Wachsler Tamás (Fidesz, Fidesz-MPP) nemrég elhunyt egykori parlamenti képviselőkről emlékeznek meg. Ezt követően kezdődnek a napirend előtti felszólalások, majd leteszi az esküt, és ismét országgyűlési képviselő lesz az újpesti időközi választáson győztes, DK-s Varju László.
Kapcsolódó
A képviselők ezt követően másfél órán át interpellálhatják a kormány tagjait, majd az azonnali kérdések és válaszok órája következik.
Az aktuális témák között szerepelhet
- a száj- és körömfájás járvány kormányzati kezelése,
- az Orbán Viktor miniszterelnök által kilátásba helyezett, a gyülekezési jog korlátozása miatt demonstrálók hídlezárásainak tiltása,
- a Donald Trump amerikai elnök által kivetett vámok, az arra adandó uniós válasz,
- Matolcsy György és az MNB-s alapítványok ügye,
- vagy akár Lázár János építési és közlekedési miniszter kijelentése a NER-kullancsokról.
A nap hátralevő részében több jelentős előterjesztés bizottsági jelentését és összegző módosító javaslatait vitatják meg, napirendre kerül az alaptörvény tizenötödik módosítása is, amely számos területet érint, egyebek közt kimondaná, hogy
- alkotmányos jog a készpénzhasználat,
- bekerül a jogszabályba a drogfogyasztás tilalma
- és lehetővé teszik, hogy a túlnépesedett települések megtiltsák a további beköltözéseket;
- az érintettek emberi méltóságának védelme érdekében a fogyatékkal élő kifejezést lecserélik arra, hogy fogyatékossággal élő.
- Az alaptörvény kimondja majd, hogy az ember születési neme biológiai adottság, amely vagy férfi vagy nő lehet. Ebből a mondatból azonban kikerült a teremtés sorrendjére utaló rész.
- A módosításra vonatkozó javaslat szerint bekerül az alkotmányba, hogy az ügyészek szolgálati jogviszonya a legfőbb ügyész kivételével a 70. életévükig állhat fenn.
- Hozzányúlnak a veszélyhelyzetre vonatkozó szakaszhoz is.
Az eredeti elképzelés törölte volna az alaptörvényből azt a részt, amely szerint a kormány maximum 30 napra hirdethet veszélyhelyzetet, amit az Országgyűlés további 180 napra hosszabbíthat meg. A törvényalkotási bizottság viszont most úgy döntött, hogy a kormány mégsem határozhat egyedül erről.
Módosul az a tervezet is, amely lehetővé teszi, hogy a többes állampolgársággal rendelkezőket megfosszák a magyar állampolgárságuktól, ha az illetők veszélyesek Magyarországra. Törölték azt a szakaszt, hogy ennek csak olyanokkal szemben lehet helye, akiknek másik állampolgársága nem az Európai Gazdasági Térség államához kötődik, valamint egyértelműsítették, hogy az eljárásban a köztársasági elnöknek nincs szerepe.
Az Infostart idézi az egyik előterjesztőt, Hende Csabát, a parlament alelnökét, aki szerint az alaptörvény módosítása megteremti annak lehetőségét, hogy a más állam állampolgárságával is rendelkező, ide nem értve az európai uniós államok állampolgárait, magyar állampolgárnak a magyar állampolgársága sarkalatos törvényben meghatározottak szerint felfüggeszthető legyen.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Szelfizett a kormányfő a pápa temetéséről, népharag zúdult rá

Rekord mennyiségű készpénzt tart a világ legrutinosabb befektetője

Verekedések, üvegzúzás, fenyegetések – elszabadult a pokol a reptereken
Ikonikus fotók készültek Zelenszkij és Trump találkozójáról Ferenc pápa temetésén

Négy-öt millió magyar ember életét változtatná meg a kormány, konzultáció is lesz róla

Lehet-e végre magyar a pápa?

Minden marad a régiben, mégse védi meg az adatait a Google

Itt tart most Paks 2: már két országban gyártják az új erőmű fontos részeit

Trump rácsodálkozott arra, hogy Putyin civilek lakta területek bombáz
