A Paksi Atomerőmű a bruttó magyar villamosenergia-termelés közel felét és a bruttó hazai fogyasztás egyharmadát biztosította – írja az MTI. 

A paksi létesítmény eddigi működésével összesen közel 250 millió tonna szén-dioxid-kibocsátást akadályozott meg.

A magyar atomerőmű megbízhatóságát a tavalyi Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) tízévente esedékes átfogó biztonsági vizsgálata is bizonyítja, amely elismerte a Paksi létesítmény elkötelezettségét a biztonságos és megbízható üzemeltetés mellett.

Az OSART vizsgálat jelentése négy paksi „jó gyakorlatot” rögzített, amelyek szerves részei lesznek a nemzetközi nukleáris szakmai köztudatnak. Ezek között található egy saját fejlesztésű szoftver is, amely pontosan és megbízhatóan előre jelzi a kiinduló eseményt és az abból származható fontos események időbeni megvalósulását.

Külön érdem, hogy a paksi létesítmény 2024 harmadik negyedévében bejutott a világ összes atomerőművét rangsoroló lista első 30 százalékéba, illetve a WANO (Atomerőmű-üzemeltetők Világszövetsége) Párizsi Központjához tartozó mintegy 150 blokkot összehasonlító listán pedig mind a négy blokk az első 25 százalékában szerepel.

A Paksi Atomerőmű fokozott figyelmet fordít a Paks II. Zrt.-vel történő kapcsolattartásra és együttműködésre, a szomszédságában folyó építkezésre is. A folyamatos monitorozás, többek között az atomerőmű környezetében lévő megfigyelő kutak által mutatott eredmények, valamint a 4. blokk helyzetét érintő mérések egyértelműen igazolják, hogy a létesítési munkálatok nem érintik a Paksi Atomerőmű blokkjainak biztonságát.

Nemrég azonban hiba lépett fel a Paksi Atomerőmű 4-es blokkjában, amely miatt az automatikus védelmi rendszer csökkentette a blokk teljesítményét. Közben a Paks II. projekt munkaterületén egy munkagödör beszakadt, és az Országos Atomenergia Hivatal azonnali hatállyal leállíttatta az építkezés egy részét. Erről alábbi cikkünkben olvashatnak bővebben:

Gondok akadtak Pakson: a beszakadt munkagödör után a 4. reaktor okoz fejtörést

Bővebben>>>