Nem volt még olyan mély a különbség az üzleti elit és a kormány véleménye, mint a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) által immár 15. alkalommal elkészített jelentés és az azt felkonferáló Szijjártó Péter külügyi államtitkár mondatai között. A jelentés a Bizalom és hitelesség alcímet viselte. A politikus szerint épp a bizalom és hitelesség elérését szolgálták a kormány gazdaságpolitikai lépései az elmúlt években. Hosszan sorolta az erényeket, majd hozzátette: az országátalakítás a gazdaság szereplőinek igényeit szolgálja. Az ország iránti bizalmat abban látja, hogy tavaly a külföldi közvetlen tőkebefektetések kumulált értéke elérte a 78,5 milliárd eurót. Az újra befektetett jövedelmek a korábbi negatív értékek után 2011−2012-ben 1,2 milliárd euró körül stabilizálódtak, és a folyó fizetési mérleg is pozitív. Arról nem beszélt, hogy ennek esetleg külső okai is lennének, vagyis a leállt befektetésekért a válság is okolható, illetve az aktív fizetési mérleg egyik oka a fogyasztás csökkenése.

A jelentés Bizalmi tőke fejezete ezzel indul: az unió és "a HEBC anyavállalatai aggódva figyelték a magyar eseményeket, amelyek olykor a demokrácia határait súrolták". A befektetések nem a pillanatnyi hangulattól függnek, hanem hosszabb távlatú terveken alapulnak, s Magyarország fő erénye a tehetséges, szorgalmas és hozzáértő munkaerő − ez nem változott. Emellett azonban a bizalom nem egységes: a vitatható intézkedések, az egyeztetés hiánya, a kormány és kormányzó párt közti különbség elmosódása miatt az ország megítélése sérült. Ez pedig várakozó álláspontra kényszeríti a vállalatokat − derül ki a dokumentumból.

A bizalom mellett a konzultáció a másik alapvető kívánalom. Erről Szijjártó azt mondta, hogy működik, ám a jelentés hosszan sorolja, miért nem. A HEBC-tagok szerint a konzultáció és a kiszámíthatóság a bizalom alapja. Annyit beszélünk a kiszámíthatóság szükségességéről, hogy az már teljesen kiszámítható − mondta Erényi Balázs, a Shell Hungary Zrt. igazgatóságának elnöke. A gyors változtatások, az ad hoc jellegű intézkedések nemcsak a konzultációt teszi lehetetlenné, de annak eredménye szakmailag is kifogásolható lehet, ráadásul mindezekhez azonnal alkalmazkodni is kell.

Az adózással kapcsolatban sem lelkes a tanács. Bár a bérterhek csökkentésének örültek, s támogatják a feketegazdaság elleni fellépést, ám ezt leszámítva nem sok közös pont volt. Az adóbevételek növelése önmagában nem teremt értéket − állítja a jelentés. A különadók − amelyek egy-egy szektor jövedelmezőségét veszélyeztetik − pedig több kárt is okozhatnak, mint amennyi hasznot hoznak. Felbecsülhetetlen az elmaradt beruházások okozta kár − fogalmazott Mészáros Zoltán, a Philips Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.