A gyermekvédelmi intézményvezetők pszichológiai alkalmassági vizsgálatát nem sokkal a bicskei pedofilügy, a kegyelmi botrány nyomán rendelte el a kormány, ám a döntést erős fenntartásokkal fogadta a szakma. A tavasszal indult vizsgálatok első fordulójában főként vezetői kompetenciákkal kapcsolatos teszteket írtak az érintettek.
Szexuális beállítottságukról, párkapcsolataikról, félelmeikről, de esetleges pedofília iránti érdeklődésükről is vallaniuk kell a gyermekvédelmi intézményvezetőknek az alkalmassági vizsgálat második fordulóján – erről számolt beárulta el a Népszavának egy érintett.
A második forduló már a Belügyminisztériumban volt, ahol egy 500 kérdéses kérdőívet töltöttek ki. Többek között arra kellett igaz-hamis választ adni, hogy
- fél-e a sötétben,
- lenne- e könyvtáros, vagy vadász,
- előfordul-e, hogy nyom a halántéka vagy szúr a feje,
- illetve egyedülálló, vagy párkapcsolatban él.
Az alapvetően pszichiátriai betegségek, tünetek beazonosítására szolgáló, például a fegyveres-rendvédelmi területen használt úgynevezett MMPI (Minnesota Multiphasic Personality Inventory) tesztet tölthették ki. A tesztből azt szűrik le a pszichológusok, mennyire eltérő az átlagtól a személyiségük.
A teszt kitöltése után egy klinikai szakpszichológus előtt jelentek meg, aki már a kiértékelt kérdőívvel várta őket. A pszichológus rákérdezett arra, hogy töltött-e le pedofil tartalmú videókat, esetleg nézegetett-e ilyen témájú képeket. A pszichológus azt is hozzátette: bátran és őszintén válaszolhatnak ezekre a kérdésekre, mert ami ott elhangzik, az köztük marad.
A teszt célja az volt, hogy kiszűrjék és eltávolítsák a pedofil hajlamú dolgozókat, ebből a szempontból ezeknek a kérdéseknek a feltétele nem igazán értelmezhető.
Szóba került párkapcsolat: arra is kíváncsi volt a vizsgálatot végző szakember, hogy homo-vagy heteroszexuális-e az illető. Megkérdezték, hogy találkoztak-e a gyermekvédelemben szexuális abúzussal, dolgozó és nevelt között kialakult szerelmi viszonnyal, illetve ha igen, miként kezelték ezeket az eseteket.