Öngondoskodási indexet állított össze az OTP Bank, amely a pénzintézet szerint hozzásegíthet ahhoz, hogy nyomon követhető legyen a magyar társadalom állapota és fejlődése az öngondoskodás terén - mondta le Kovács Antal vezérigazgató-helyettes. Az OTP Öngondoskodási index a pénzügyi vonatkozásoknál tágabb összefüggésekben, komplex módon vizsgálja az öngondoskodás témáját. Az index eredménye az egészségmegőrzés, illetve a környezetvédelem terén mért tetteket és véleményeket is figyelembe veszi, az indexet megalapozó kutatás pedig a családról való gondoskodásra, és az önképzéssel kapcsolatos kérdésekre is kitér.

Kovács szerint az index révén talán lesz mód arra is, hogy szembesüljünk és választ adhassunk azokra a félelmekre, tévhitekre, amelyek ma még sokakat akadályoznak abban, hogy megtegyék a szükséges lépéseket jövőjük pénzügyi biztonságáért. Például sokan azért nem kezdenek öngondoskodni, mert keveset tudnak csak félretenni. Holott az OTP Bank vezérigazgató-helyettese szerint havi 5-10 ezer forintos megtakarítással 3 év alatt összegyűjthető egy 3 hónapos túlélést biztosító vésztartalék, 10 év alatt pedig 1-2 millió forintot is elérhet a megtakarított összeg.

Felkészülni a váratlan helyzetekre

Az első felmérés eredményei szerint a pénzügyeik terén előrelátóbbak nagyobb valószínűséggel többet tesznek a családjukért, egészségükért, vagy önmaguk képzésért is, mint a többiek. A végzettség, a foglalkozás és az anyagi helyzet az, amely leginkább befolyásolja az öngondoskodás mértékét, az adott polgár lakóhelye e tekintetben kevésbé fontos.

Az Öngondoskodási indexet megalapozó, az idén júniusban az Ipsos által készített kutatás szerint havi szinten a megkérdezettek többsége nem veszi félvállról a bevételeit és kiadásait: 58 százalékuk készít tervet a következő hónapra, ám hosszabb távra, egy évre előre a válaszadóknak már csak 26, 5-10 évre pedig csak 8 százalékuk gondolkodik, míg a évtizedekre előre tervezők aránya mindössze 4 százalékos. A megtakarítással rendelkezők 27 százaléka tervez további megtakarítást, míg azok aránya, akknek ugyan ma nincs megtakarítása, de tervezi, 15 százalékos.

A megtakarítások fő célja a váratlan helyzetekre történő felkészülés, ám csupán a megkérdezettek 28 százalékának van vésztartaléka és további 21 százalék tervezi, hogy ilyen céllal tegyen félre pénzt. A megtakarítási területen a prímet az életbiztosítások viszoik, ám őket a bankbetét követi. Ez Kovács Antal szerint a bank adataiban is visszaköszön: míg 2008 első negyedévében alig több mint 50 százalék volt a 6 hónapnál rövidebb lekötések aránya a banknál, addig 2011 első negyedévében ez az arány megközelítette a 65 százalékot.

Komoly gondot jelent, hogy a megkérdezettek kétharmada szerint az öregkor pénzügyi biztonságának megteremtése elsősorban az állam feladata. Az egyén felelősségét főként a 18-29 éves korosztály teszi az első helyre, de még ebben a csoportban is 57 százalék említi első helyen az államot. Az egyén öngondoskodásának elsődlegességével csak a megkérdezetettek 28 százaléka értett egyet.

A fiataloknál már jobb az arány

Összességében a 0-tól 100-ig terjedő skálán az index induló értéke 36 pont lett, ami Kovács Antal szerint igen alacsonynak számít, tehát kell és van is hova fejlődni a lakosságnak az öngondoskodás terén. A vezérigazgató-helyettes szerint bizakodásra ad okot, hogy a fiatalok csoportjában az átlagosnál jóval magasabb az öngondoskodásra való hajlam - itt persze a megfelelő jövedelemszint az akadály, de ez az életpálya előrehaladtával változhat.

A Napi Gazdaság Online kérdésére Kovács Antal elmondta: felméréseik szerint a reálhozamok kifizetésében érintett összegek jelentős részét feléli vagy hiteltörlesztésre fordítja, de 50 százalék feletti lesz azok aránya, akik megtakarításokra gondolnak. A bank két terméket is fejlesztett számukra: az egyik egy "sima" betéti akció, akciós betéti kamattal, míg a másik konstrukció ennél magasabb kamatot is kínál, ha az ügyfél hosszú távú, öngndoskodási termékbe (TBSZ, NYESZ) teszi a reálhozam egy részét. Miután az OTP Magánnyugdíjpénztár volt ügyfeleinek 63 százaléka bankszámlára kérte a reálhozam utalását, a cél az, hogy ez a pénz lehetőség szerint a banknál maradjon - mondta a vezérigazgató-helyettes.

 

 

Megtakarítási formák előfordulása (%)
VanTervezi
Életbiztosítás306
Lekötött bankbetét204
Önkéntes nyugdíjpénztár193
Önkéntes egészségpénztár1210
Lakás előtakarékossági számla136
Tartós betegség esetén használható biztosítás105
Takarékszámla103
Nyugdíj előtakarékossági számla75
Munkanélküliség biztosítás44
Tartós befektetési számla53
Kötvény, állampapír32
Befektetési alap22
Részvény22
Forrás: OTP Bank