Aleksandar Vucic szerint a szervezet célja a „bölcs, óvatos és felelős politizálás”. Koszovó függetlenségét pedig nem ismerik el.
Szerző(k): EconomxArra számított a nemzetközi közösség, hogy hétfőn megteheti az első hivatalos lépést Szerbia és Koszovó a meglehetősen viharos kapcsolatuk normalizálása felé. A német-francia terv végére azonban ezúttal sem került végül aláírás, a szerb elnök és a koszovói miniszterelnök pedig változatlanul egymásra mutogat.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA szerb elnök Szerbia haderőfejlesztési terveiről elmondta, azért szükséges növelni a saját gyártású harci járművek számát, mert az egész világ fegyverkezési versenyt folytat, melyben Szerbia sem maradhat le, különben könnyedén megtámadják.
Szerző(k): Varga CsengeImmár tizenöt éve független állam Koszovó, ám Szerbia ezt a tényt még mindig nem fogadta el – egy sor másik országgal egyetemben. Az ország elsősorban északi részében élő szerb kisebbség gyakran szerepel a nemzetközi sajtóban szerepelnek határblokádokkal vagy egyéb Koszovó-kritikus akciókkal. Az Európai Unió és az Egyesült Államok a megállapodás felé igyekszik lökdösni a feleket, amely az ukrajnai háború kitörésével még sürgetőbbé vált. Most úgy tűnik, az álláspontok közelítésére alkalmas lehet a német-francia terv.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennNem adott engedélyt a NATO parancsnoksága alatt működő békefenntartó erő (KFOR) arra, hogy Belgrád szerb rendfenntartó erőket vezényeljen Koszovóba az ottani, feszültséggel teli helyzet kézben tartására - jelentette be Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök.
Szerző(k): EconomxAleksandar Vucic szerb elnök a pristinai kormány elleni tiltakozások leállítására szólította fel a koszovói szerbeket, és arról biztosította őket, hogy nem lesz részük üldöztetésben tiltakozó akcióik miatt - közölte Petar Petkovic, a szerb kormány Koszovó ügyeivel foglalkozó hivatalának vezetője szerdán.
Szerző(k): EconomxAz államfő belgrádi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a kérést levélben fogja benyújtani a NATO parancsnoksága alatt Koszovóban működő nemzetközi békefenntartó haderő, a KFOR parancsnokának.
Szerző(k): EconomxVárhelyi Olivér szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős uniós biztos szerin az uniós bővítésre, azon belül Szerbia és az Európai Unió kapcsolatára ismét nagy figyelem vetül. A belgrádi találkozó keretében Szerbia és az Európai Unió képviselői megállapodást írtak alá pénzügyi partnerségről, a szerbiai migráció kezeléséről és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésről.
Szerző(k): Horváth TiborHiába nem tagja az EU-nak, így is súlyosan érintik Szerbiát az Oroszország elleni uniós szankciók, ugyanis közvetve abba a helyzetbe kerülhet, hogy elakad az olajimportja. Az ország vezetése igyekszik lazítani Szerbia 100 százalékos függését az orosz forrásból származó olajtól és gáztól, amiben nagy szerepe lehet annak az energiaipari együttműködésnek, ami Magyarország és Szerbia között kezdődött. A történetben egy jelentős magyar működőtőke-beruházás lehetősége is felsejlik.
Szerző(k): Komócsin Sándor