Nem a Covid-19 a legnagyobb egészségügyi kihívás a világban, az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok akár évi 10 millió ember halálát okozhatják 2050-re, de hasonlóan súlyos egészségügyi válságot jelent majd az éghajlatváltozás egészségre gyakorolt hatása, az évi 7 millió ember halálához vezető légszennyezés, és a betegápolás átalakulás is - állapítja meg egy friss elemzés.
Szerző(k): Szepesi AnitaAz Európai Unió (EU) ebben a hónapban lép hatályba az antibiotikumok rutinszerű használatának tilalma, amely megváltoztathatja az intenzív mezőgazdaságot. A kritikusok azonban - sok más uniós állattenyésztési rendelethez hasonlóan - attól tartanak, hogy az új törvényt is figyelmen kívül fogják hagyni. A cél az állatjólét mellett, hogy csökkentsék az esélyét a rezisztens kórokozók kifejlődésének.
Szerző(k): Szabó Dániel2022. január 28-tól az állatorvosoknak is havonta jelentést kell készíteniük az élelmiszertermelő állatoknál felhasznált antibiotikumokról, a kötelezettség teljesítéséhez már elérhető a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal új elektronikus bejelentő felülete.
Szerző(k): Szepesi AnitaA tudósok becslése szerint a gyógyszerrezisztens baktériumok 2019-ben közel másfél millió ember halálát okozták - többet, mint a HIV vagy a malária. A koronavírus-járvány eddig 5,56 millió ember halálát okozta két év alatt, viszont a Covid ellen már vannak védekezési lehetőségek, míg a rezisztens kórokozók ellen szinte tehetetlenek vagyunk.
Szerző(k): Szabó DánielTöbb mint 1,2 millió ember halt meg világszerte 2019-ben olyan kórokozók miatt, amelyek ellenállnak az antibiotikumoknak is. A rezisztens kórokozók ezzel a világ leggyakoribb halálokai közé tartoznak.
Szerző(k): Domokos LászlóAntibiotikumnak ellenálló szuperbaktérium fejlődött ki sünök bőrén természetes módon, egy gomba és egy baktérium közötti harc eredményeként. Ez egy viszonylag ritka példája annak, hogyan alakulhat ki természetes módon az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia.
Szerző(k): Domokos ErikaOktóberben is a féléves rekordhoz közelített a támogatott, vényköteles gyógyszerek forgalma, ami a szeptemberi 48,9 milliárd forint után a tizedik hónapban 48,7 milliárd forintot tett ki. Októberben 50 ezer dobozzal több vényköteles antibiotikum fogyott, mint szeptemberben.
Szerző(k): Szepesi AnitaAz egyik legnagyobb kihívás a gyógyszerkutatásban az új antibiotikumok kifejlesztése: egyre nehezebb működő szereket találni, miközben a rezisztens baktériumok miatt sokkal nagyobb szükség lenne rájuk. Most génszerkesztéssel sikerült előállítani egy ígéretes gyógyszerjelöltet a Manchesteri Egyetemen.
Szerző(k): Szabó DánielKét évtized alatt 46 százalékkal nőtt a globális antibiotikum-fogyasztás - derül ki a Lancet Planetary Health című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányból. A helytelen antibiotikum-fogyasztással több lehet a gyógyszernek ellenálló fertőzés.
Szerző(k): Domokos Erika