Egyelőre nem mutatkozik a nyári szárazság negatív hatása a Tokaj-hegyaljai borvidék induló, őszi szüreti szezonjában. Elkezdődött az aszúszedés is, a következő néhány hétben azonban még szükség van az indián nyárra jellemző meleg, napsütéses órákra.
Szerző(k): Molnár CsabaAz amerikai meteorológusok mérései szerint nagy a valószínűsége annak, hogy egy olyan időjárási jelenséget tapasztaljunk meg jövőre, amire az elmúlt több mint hetven évben csak kétszer volt példa, és a Föld bolygó lakói nem igazán jó emlékezetükben őrzik ennek a két időszaknak az emlékét. A 2021 és 2023 közt felborult időjárás a világon összesen ezermilliárd dollár értékű kárt okozhat az embereknek.
Szerző(k): Komócsin SándorBár nagyon súlyos volt az idei aszály, nem tekinthető rendkívüli méretűnek: hasonló súlyosságú aszályok 20-50 évente bekövetkeznek Magyarországon - írta az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) friss elemzésében. Viszont egy, a jelenleginél is súlyosabb aszály nagy valószínűséggel jön a következő években.
Szerző(k): Domokos LászlóA magyar agrárcégek 80 százalékkal több mezőgazdasági gépet - többek között traktort - vettek az első félévben.
Szerző(k): Csernátony CsabaAz agrárkamara kísérleteit aszályokozásssal vádolták, a szerv szerint erre nincs semmilyen bizonyíték.
Szerző(k): Rácz GergőAz elmúlt hónapok aszályai miatt jelentősen visszaesett az olívabogyó-termés Európa-szerte, mindez pedig az olívaolajak árát is az egekbe lökheti. A hiány pedig a napraforgó- és repceolajak árára is negatív hatással lehet, miközben azokból is hiány van.
Szerző(k): Szabó DánielA 2020-ban született gyerekek számára sokkal megszokottabbak lesznek a szélsőséges időjárási események, mint egy 1960-ban született embernek. Sokan éppen a szélsőséges időjárás miatti szorongás hatására terveznek kisebb családot.
Szerző(k): Vámosi ÁgostonVégleg búcsút inthetünk a makói vöröshagymának, mivel idén gyakorlatilag megszűnt a hazai hagymatermesztés - számolt be a Magyar Nemzet.
Szerző(k): Domokos LászlóSoha nem látott aszályt hozott az idei nyár, a jövőben pedig fel kell készülni a hasonlóan száraz évekre. Szükségessé válhat a folyók újraszabályozása, az öntözési gyakorlatok újragondolása, de akár az is, hogy csapadékosabb időszakokban mélyebben fekvő területeket öntsünk el, hogy a felszín alatti vízkészletek állapotán is javítsunk. Az éghajlatváltozás miatt már egyre bizonytalanabbul jósolhatjuk meg az egyre szélsőségesebb időjárási jelenségeket – többek között erről beszélt a Napi.hu-nak adott interjújában Dr. Bíró Tibor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karának dékánja.
Szerző(k): Szabó Dániel