Egy nappal azután, hogy Alekszandr Lukasenko hivatalosan is átadta, leállt Belarusz első atomerőműve - tudta meg kedden az Associated Press egy belarusz tisztviselőtől. Ez az erőmű Paks II referencia-erőműve - írja a telex.hu.
Szerző(k): K. Kiss GergelyNagy nap ez a belarusz energetikának: bekapcsolták az ország első atomerőművét. A Csernobilra és az osztroveci építkezésről az elmúlt években kitudódott kockázatokra emlékezők azonban nem osztják a fehérorosz elnök lelkesedését.
Szerző(k): Szabó M. IstvánEgy orosz hírportál igyekszik elbizonytalanítani a lengyel politikai elitet és a közvéleményt azzal kapcsolatban, jó lenne-e Lengyelországnak, ha amerikai atomerőművel keresne orvosságot energiagondjaira. Eközben a lengyelek gondolatban már egészen más dimenzióban járnak.
Szerző(k): Barabás Júlia, Szabó M. IstvánVárhatóan tovább csúszik az új paksi atomerőmű átadása, mert az alapozáshoz szükséges földmunkákat nem sikerül felgyorsítani. Az erre vonatozó engedélyek elbírálása is késik.
Szerző(k): Komócsin SándorAz iráni riál új történelmi mélypontra esett vasárnap, miután csütörtökön újabb amerikai szankciókat kapott a nyakába az ország, amelyek az iráni pénzügyi szektorra helyeznek további nyomást és egyes gyógyszervásárlásokat is blokkolnak. Idén már 57 százalékot gyengült az iráni fizetőeszköz.
Szerző(k): K. Kiss GergelyNagyon meglepő-e, hogy egy globális, nagy mélységű kutatás végeredménye az, hogy a zöldenergia-termelők lényegesen hatékonyabban csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást, mint az atomerőművek? És az, hogy a nukleáris potenciál hajlamos a megújulók útjába állni?
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz elmúlt hétvége amolyan fáradtan napos, már egyáltalán nem perzselő napsütés mellett telt, amolyan indián nyarat idéző koraőszi időjárást hozott. Nos, ez az átlagos idő is elég volt ahhoz, hogy megkavarta a paksi atomerőművet. Nem először fordul elő ilyesmi, de egyre gyakrabban.
Szerző(k): Szabó M. IstvánMár októberben aláírhatnak egy szerződést, amely megteremtené a lengyel-amerikai együttműködés lehetőségét a nukleáris energia területén. Ez érdekes annak tükrében, hogy a lengyelek a nulláról indulnak, nincs atomerőművük, az USA-ban pedig a klinikai halál állapotában van az atomenergia.
Szerző(k): Barabás JúliaHat év uniós pereskedés után az Egyesült Királyság 1988 óta dédelgetett álma - a jelen állás szerint 2027-re legalább részben befejezhető új atomerőmű építése - elől elbontották az utolsó akadályokat. A francia energiaóriás (EDF) projektjeként megvalósuló Hinkley Point C azonban az elmúlt időszak legtanulságosabb energetikai (a britek számára húsba vágó) helyzetét teremti meg.
Szerző(k): Szabó M. István