Az Egyesült Királyságban épülő Hinkley Point C atomerőmű a francia építő és a brit megrendelő számára is az a tipikus - vagyis: kifelé mosolygós és kebeldöngetős, befelé azonban egyre inkább szűkölős, feszengős - beruházási sztori, amiről akkor is sok tanulságos dolog megírható, ha éppen aktuálisan úgy tűnik, hogy minden rendben van. A szigetország legutolsónak tartott ilyen beruházásával kapcsolatban azonban már megint nincs szélcsend - és ez rossz hír minden atomerőmű építéssel kacérkodó országnak.
Szerző(k): Szabó M. IstvánÉjfélkor tényleg leállították az oroszok a finn áramexportot, de annak nemigen lesz hatása sem az ellátásbiztonságot, sem pedig az árakat tekintve. A helyzetből máris az energiaszuverenitás megerősítését sulykolók jöttek ki győztesen.
Szerző(k): Szabó M. IstvánNémetországban az évtized végére a szerényebb számítások szerint is 100 GWh akkumulátoros energiatároló technológiát építenek be a hálózati rendszerekbe. Egy új kutatás azt is meghatározta, hova lehetne "szinte észrevétlenül" - de ami fontosabb: logikusan, költséghatékonyan - elhelyezni ezeket az energiacsomagokat.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAmikor a finnek május elején felmondták a roszatomos szerződésüket, valójában egy, hivatalosan még építés alatt sem álló nukleáris projektről mondtak le. Építés alatt a világban statisztikailag 52 atomerőművi egység áll, valójában viszont annyi mondható ki viszonylag nagy biztonsággal, hogy a világ másfél tucat országa közül csak a kínai beruházások fejeződnek be az építkezés elején meghatározott időpontra. Miért van ez? És miért borítékolható, hogy ez vár Paks II-re is? - erre ad válaszokat egy frissen megjelent tanulmány.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAkik szeretik az atomenergiát, azoknak is számolniuk kell azzal, hogy az más energiaformákhoz képest sokkal több babusgatást igényel, mindezt sokáig.
Szerző(k): Komócsin SándorFurcsa helyzet áll elő az Egyesült Államokban: egy rafinált módon kidolgozott támogatási rendszer alapján évekig továbbfinanszírozhatóvá tennék a nukleáris áramtermelő egységek működését a klímavédelemre hivatkozva, azonban a pénzért - aminek nagyságával kapcsolatban elég annyi, hogy ennél kevesebből kezdik meg Kínában manapság egy-egy új blokk építését - mégsem nem hajol le senki. Illetve aki lehajolna, arról már a pályázati határidő lejárta előtt kiderült, nem teheti. Csak találgatni lehet, hogy ennek így mi az értelme.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAmi eddig is nagyon valószínűnak tűnt, most faktummá vált: Oroszország háborúja miatt a Paks II. projekt sorvezetőjének tekintett Hankihivi-1 erőműből kidobják a Roszatomot. A beruházásban részt vevő, többségi tulajdonos finn Fennovoima a saját oldalán közölte, hogy felbontotta az erőmű szállítására vonatkozó szerződést a Roszatommal
Szerző(k): Szabó M. IstvánAmikor az új Dél-koreai vezetés bejelentette a hátraarcot, borítékolható volt, hogy az olyan óriásvállalatok, mint amilyen a Samsung, gyorsan lekövetik majd az új irányt. Akkor is, ha atomerőmű építésről van szó.
Szerző(k): Szabó M. IstvánÚgy tervezték, hogy már a nyár folyamán eléri a termelési-terhelési csúcsát a finn Olkiluoto-3, ám a március közepe óta termelő atomerőműben máris javításokat kellett elrendelni. Most az a terv, hogy a "teljes gázzal" menésre csak ősszel kerülhet majd sor.
Szerző(k): Szabó M. István