Meglepő lépést tett az eddig atompártinak mutatkozó finn kormány, mivel a Hanhikivi-1 - amúgy is megakadt - orosz atomerőmű engedélyezési eljárása elé nem várt akadályt gördített. A védelmi minisztérium kockázatelemzést rendelt el, hogy mennyire veszélyesek az oroszok a finn energiaszuverenitásra. A finn beruházás sok szempontból a mintája a magyarországi Paks II. projektnek, így az ottani vizsgálat tanulságos megállapításokkal járhat magyar viszonylatban is.
Szerző(k): Szabó M. IstvánA lengyelek többsége ellenzi az atomenergia felhasználását, legalábbis azok szerint a közvélemény-kutatások szerint, amelyek nem a kormány megrendelésére készültek. Majdnem kétharmaduk elutasítja, hogy lakóhelye közelében épüljön atomerőmű.
Szerző(k): Komócsin SándorNincs minden rendben a Paks II. építésének megkezdését biztosító engedély megtagadása körül, illetve azt sem lehet tudni, hogy milyen hiányosságok miatt tagadta meg az Országos Atomenergia Hivatal a zöld jelzést.
Szerző(k): Szabó M. IstvánKalinyingrád újra azzal kerül be az orosz energetikai hírekbe, hogy bár eredetileg atomerőműre kötötték volna a területet, helyette a megújuló energia tör magának utat.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz utolsó pillanatban, szeptember 30-án este megjelent az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) közleménye, amelyben az áll, hogy az új atomerőmű építésére benyújtott dokumentumcsomag nem eléggé meggyőző ahhoz, hogy a hivatal megadja a zöld jelzést a beruházás elkezdéséhez.
Szerző(k): Szabó M. IstvánSokszor előfordul, hogy a híradásokban egy komplex képnek csak bizonyos részei és aspektusai kerülnek elő, miközben más részletek, pláen messziről “nem láthatók”. Így van ez Lengyelország energiaátmenetével kapcsolatban is: a legtöbbször a kiöregedett, környezetterhelésük miatt kivonásra, lekapcsolásra ítélt séznerőművekről esik szó, és mostanában - afféle zsákbamacska módjára - a lengyel atomerőműépítéskről. PEdig a háttérben Lengyleországban jelentős erők mozdultak meg annak érdekében, hogy az balti-tengeri szél áramtermelésre kényszerítése is megtörténhessen.
Szerző(k): Szabó M. IstvánSzándéknyilatkozatot írt alá az egyik legnagyobb lengyel bányavállalat egy amerikai gyártóval egy pici, moduláris, kis teljesítményű atomreaktor építésére. Az ötlet több sebből is vérzik, és az sem világos, hogyan váltaná ez ki a széntüzelésű erőműveket.
Szerző(k): Komócsin Sándor, Barabás JúliaÉszak-Koreában újraindult az az atomreaktor, amelyben korábban plutóniumot állíthattak elő atomfegyverek számára, véli a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség.
Szerző(k): Szepesi AnitaNem figyelmeztetés vagy rendszerhiba-jelzés volt az, hogy Németországban - a szélenergiát letaszítva - visszakerült a szén az energiatermelés trónjára. Annak világossá tétele azonban, hogy e sokakat meglepő helyzet miért pillanatnyi, és mégis hogyan segíti ez a zöldenergia-szektor további erősödését, jóval összetettebb magyarázatot kíván.
Szerző(k): Szabó M. István