A magyar élelmiszeripar egyik fontos ágazata a húsipar, amely fejlődésének kezdete a XIX. század közepéig nyúlik vissza. A kezdetben háztáji termelést ekkor kezdték el a nagyobb, szervezettebb egységek felváltani, létrejöttek az első hazai szalámi- és húsfeldolgozó gyárak. Arról, hogy hogyan változott az elmúlt másfél évszázad során a hazai húsipar helyzete, a magyarok húsfogyasztási szokásai és melyek a főbb kiviteli célországaink, az alábbi összefoglalóban nyújtunk tájékoztatót.
Szerző(k): Varga CsengeEurópa legmodernebb sertéstelepének megépítésével éves szinten 350-500 ezer hízósertés előállításával számol az UBM. Közleményük szerint célkitűzéseik alapja, hogy a következő években globálisan tíz százalékkal növekedhet a baromfi- és sertéshús-fogyasztás.
Szerző(k): Drávucz PéterEurópában továbbra sem csillapodik az eddig tapasztalt legsúlyosabb madárinfluenza járvány. Az újabb fertőzések most elsősorban a tengeri madarak, leginkább a sirályok között terjednek, ugyanakkor a szakembereket aggasztja, hogy emlősökben is kimutatták a magas patogenitású vírustörzset. A vírus egyelőre nem jelent veszélyt a lakosságra, de ez bármikor megváltozhat.
Szerző(k): Nagy KristófA magyar baromfiágazatot is ellehetetlenítené az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal baromfitartásról közzétett ajánlása, amely a nemzetközi és a hazai érdekképviseletek szerint is kizárólag az állatjóléti szempontokat veszi figyelembe, de nem számol a súlyos társadalmi, környezeti és gazdasági következményekkel.
Szerző(k): Nagy KristófA brojlercsirkék és a tojótyúkok ketreces tartásának megszűntetésére tett javaslatot az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság. A szervezet emellett ajánlásokat fogalmazott meg a tartási körülményekre. Az európai baromfiágazat érdekképviseletei tudományosan megalapozatlannak tartják az ajánlást és az árak emelkedésére, valamint a gazdák csődhullámára figyelmeztetnek.
Szerző(k): Nagy KristófKözös stratégiát dolgozott ki az Európai Bizottság annak érdekében, hogy a madárinfluenza elleni védekezés hatékonyabb legyen. Ennek a programnak az alapja a vakcina, és annak összehangolt alkalmazása. Tavaly 50 millió szárnyast kellett levágni a betegség megfékezése érdekében.
Szerző(k): Nagy KristófMagyarországon is megállt januárban a tejtermékek, a baromfihús és a tojás áremelkedése, követve a nemzetközi piacokat. Az árak az elmúlt egy évben tapasztalt rekorddrágulás alatt elérték az európai átlagot. Jó hír, hogy a fogyasztói árak a következő hetekben akár némileg csökkenhetnek is.
Szerző(k): Nagy KristófBelgiumban az „állatjólétet” helyezik előtérbe. A magyar libamáj továbbra sincs veszélyben.
Szerző(k): Hegedűs SzabolcsTöbb mint 200 kockázatos termék miatt kellett Magyarországon intézkedni 2022-ben az Európai Unió élelmiszer-biztonsági rendszere alapján. Elsősorban baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, csokoládéhoz, valamint étrend-kiegészítőkhöz kapcsolódtak veszélyek. Az esetek 86 százaléka külföldi előállítású terméket érintett.
Szerző(k): Sz.Horváth Zsolt